16 kwiecień 2024

KFF: Międzynarodowy konkurs dokumentów muzycznych DocFilmMusic

zdjęcie: KFF: Międzynarodowy konkurs dokumentów muzycznych DocFilmMusic / fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe organizatora
fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe organizatora
Osiem tytułów z tegorocznego międzynarodowego konkursu dokumentalnego DocFilmMusic gwarantuje nie tylko odkrycia muzyczne, ale i technologiczne. Oto niecodzienny sardyński festiwal muzyczny, ułożona dyrygentka, queerowa wokalistka, tajemniczy muzyk, twórca syntezatorów, dwa nieoczywiste duety i zespół, który nie powinien istnieć. Jazzowe wydarzenie i muzycy różnych gatunków, zarejestrowani na winylach, kasetach, taśmach filmowych i cyfrowo na telefonach. Dzięki audiowizualnym zapisom możemy doświadczać nie tylko muzyki, ale i poznawać bliżej nietuzinkowe osobowości czy odkrywać mało znane fakty z historii kultury popularnej.
REKLAMA

– Muzyk jak każdy artysta podlega szczególnej presji. Codziennie zdaje kolejne egzaminy, zmaga się z regresem twórczym, szuka weny w używkach, potrzebuje akceptacji swoich fanów, ale często przed nimi ucieka. Bywa zapomniany i odkrywany na nowo, często już po śmierci. Film pozostawia go z nami na zawsze, z jego słabościami i sukcesami, zapisem chwil prywatnych i opowieściami ludzi z branży. Udostępniamy Państwu kolejne muzyczne perełki filmowe – komentuje Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Winyle, kasety i syntezatory

Zaczyna się ostrzeżeniem: „w filmie „Abebe – Pieśń motyla” występują nieboszczycy”. Ich duchy wraz z reżyserką Rosie Jones zabierają nas w podróż do Papui – Nowej Gwinei, której scena muzyczna długo wychodziła z cienia. Stało się to w dużej mierze za sprawą Georg"a Teleka – artysty śpiewającego w rdzennych językach, łącząc papuaskie i zachodnie brzmienia. To także historia jego twórczej, trwającej ponad 30 lat przyjaźni z australijskim muzykiem Davidem Bridie, naznaczona tragicznymi zdarzeniami zarówno w życiu Teleka, jak i w dziejach wyspy. Dzięki muzyce dochodzi do niezwykłego międzykulturowego spotkania, na przekór kolonialnej przeszłości.

„Dziwna historia Jacksona C. Franka” to historia wielkiego objawienia i tajemniczego zniknięcia. Bluesman Jackson C. Frank w 1965 roku, z pomocą Paula Simona, zdążył nagrać swą jedyną płytę, która odcisnęła piętno na wielu amerykańskich i brytyjskich muzykach folkowych. Nie potrafił jednak pokonać swoich demonów, prześladujących go od dzieciństwa. Film w reżyserii Damiena Aimé Duponta odtwarza emocjonalny pejzaż artysty, kształtowany przez osobiste tragedie, fizyczną niepełnosprawność i chorobę psychiczną. Tropów szuka w jego utworach, bliskich mu miejscach i we wspomnieniach znających go ludzi.

Ameryka nie była gotowa na taką rewolucję. W latach 70. Don Lewis, inżynier elektronik i muzyk, skonstruował syntezator, który na niespotykaną dotąd skalę generował i miksował dźwięki. Jednakże związki zawodowe oprotestowały wynalazek, obawiając się, że odbierze pracę muzykom. W ten sposób historia sukcesu zamieniła się w dramat człowieka walczącego o uznanie i zmagającego się z uprzedzeniami rasowymi. Dokument „Don Lewis i The Live Electronic Orchestra” (reż. Ned Augustenborg) oddaje sprawiedliwość wynalazcy, pokazując, jak ogromny był jego wpływ na rozwój muzyki, nie tylko elektronicznej. Pośrednio mówi także o lękach związanych z rozwojem technologii.

VHS-y, płyty i koncerty

Z setek godzin archiwaliów (Omar od dziecka dokumentował siebie i swoje otoczenie) powstał do bólu szczery obraz wieloletniej przyjaźni, wspólnych sukcesów, transformacji i upadków. Film „Omar i Cedric” (reż. Nicolas Jack Davies) ma w sobie dynamikę progresywnego rocka, który ponad dwie dekady temu stał się domeną kultowego zespołu The Mars Volta. W podobnych rytmach pulsowało życie założycieli amerykańskiej grupy: Cedrica Bixlera i Omara Rodrígueza-Lópeza. A była to naprawdę ostra jazda, znaczona przez etniczną odmienność, narkotyki, sceniczne ekscesy i flirt ze scjentologią.

Koncerty w lesie, w kościele, na skale, na stacji kolejowej – festiwal Time in Jazz jest organicznie związany z miejscem, w którym odbywa się od 1988 roku. Czyli z miasteczkiem Berchidda na Sardynii, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody można chłonąć rozmaite tradycje: od jazzowych improwizacji przez muzykę świata po grane na ulicach utwory Nino Roty. Film „Berchidda Live” (reż. Gianfranco Cabiddu Michele Mellara Alessandro Rossi) jest portretem tej klimatycznej imprezy, skomponowanym z materiałów współczesnych i archiwalnych. Tworzą ją przede wszystkim ludzie, czyli artyści, bywalcy festiwalu i jego organizatorzy oraz lokalni mieszkańcy.

Performerka, prowokatorka, kobieta petarda – w szóstej dekadzie życia Peaches nie zwalnia tempa. Wręcz przeciwnie: tournee z okazji dwudziestolecia albumu „Teaches of Peaches” było eksplozją kreatywności. A dla twórców filmu Philippa Fusseneggera i Judy Landkammer to również okazja, by poznać bliżej tę wywrotową artystkę, ikonę feminizmu i kultury queerowej. „Tako rzecze Peaches” to dokument napędzany punkową energią, zarazem intymny portret bohaterki. Kamera towarzyszy wokalistce nie tylko na koncertach, ale także w jej berlińskim mieszkaniu i w gronie przyjaciół, a unikalne archiwalia odsłaniają jej mniej znaną przeszłość. Mimo upływu lat polityczne przesłanie Peaches nie traci na aktualności.

Smartfony, streaming i sceny

– Robią dobrą robotę dla naszego zdrowia psychicznego – mówi jedna z fanek. W istocie, trio z Barcelony wielu pomogło przetrwać lockdown. Piosenki, które Stay Homas nagrywali na swoim balkonie, odnosząc się w nich do sytuacji pandemicznej, stawały się wiralami. A grupa, zyskała popularność na całym świecie, współpracując m. in. z Michaelem Bublé. Lecz przyszedł wreszcie moment, kiedy przestali być fenomenem wyłącznie internetowym. Dokument „Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć” ( reż. Oriol Gispert, Nick Bolger, Ramon Balagué ) śledzi ewolucję zespołu, który w zmieniających się warunkach zaczyna profesjonalizować się, szukać świeżego tonu i nowego kontaktu ze swą publicznością.

Mężczyzn z branży muzycznej nie pyta się, jak godzą karierę i bycie rodzicem. Bohaterka „Joana Mallwitz - we własnym tempie” odpowiada, że najważniejsze to mieć dobry zespół – zarówno w rodzinie, jak i w pracy. Zwłaszcza, kiedy dyryguje się najlepszymi orkiestrami europejskimi. W filmie Güntera Attelna oglądamy Joanę Mallwitz na przestrzeni dwóch przełomowych dla niej lat, kiedy pojawia się na świecie jej synek, a kariera zdecydowanie przyspiesza. Lecz niezależnie, czy przebywa w domu, na próbach czy w blasku reflektorów, niemiecka dyrygentka stara się udowodnić, że niemniej ważne od perfekcji jest znalezienie w życiu właściwego rytmu.

Filmy w międzynarodowym konkursie muzycznym

  • „Abebe – Pieśń motyla”/„Abebe – Butterfly Song”, reż. Rosie Jones
  • „Berchidda Live”/„Berchidda Live – A Journey Into Time In Jazz Archive”, reż. Gianfranco Cabiddu Michele Mellara Alessandro Rossi
  • „Don Lewis i The Live Electronic Orchestra”/„Don Lewis And The Live Electronic Orchestra”, reż. Ned Augustenborg„
  • „Dziwna historia Jacksona C. Franka”/„Blues Run the Game: The Strange Life of Jackson C. Frank”, reż. Damien Aimé Dupont
  • „Joana Mallwitz – we własnym tempie”/„Joana Mallwitz – Momentum”, reż.Günter Atteln
  • „Omar i Cedric”/„Omar and Cedric: If This Ever Gets Weird”, reż. Nicolas Jack Davies
  • „ Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć”/„Stay Homas. The Band That Shouldn"t Exist”, reż. Oriol Gispert, Nick Bolger, Ramon Balagué
  • „Tako rzecze Peaches”/„Teaches of Peaches”, reż. Philipp Fussenegger, Judy Landkammer.

Karnety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca.

 
Źródło: UM Kraków /
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
22.3°C
wschód słońca: 05:18
zachód słońca: 19:56
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-04-30 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-30 17:45
miejsce
Teatr im. J. Słowackiego, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-30 19:00
miejsce
Piwnica pod Baranami, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-30 19:00
miejsce
ICE KRAKÓW Congress Centre,...
wstęp biletowany