30 kwiecień 2024

Kolejne Pijarskie Spotkanie ze Sztuką

zdjęcie: Kolejne Pijarskie Spotkanie ze Sztuką / fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe
fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe
W niedzielę, 6 maja o godz. 16.00 w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2 odbędzie się kolejne Pijarskie Spotkanie ze Sztuką, tym razem poświęcone obrazom i wizerunkom Madonn. Organizatorzy zapraszają do wspólnego odkrywania wczesnochrześcijańskich pierwowzorów typów ikonograficznych, poszukiwania ich w krakowskich kościołach i interpretowania ich przesłania.
REKLAMA

− W miesiącu, w którym nawet łąki umajone kojarzą się z Maryją, odwiedzając krakowskie kościoły, zwracamy uwagę na znajdujące się w nich obrazy Madonn pięknie przystrojone wiosennymi kwiatami i otaczane modlącymi się przed nimi wiernymi. Każdy z tych obrazów oprócz swojej funkcji religijnej posiada wartość artystyczną i przesłanie tematyczne. Jakie? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, sięgając do św. Łukasza Ewangelisty, który jest autorem najczęściej przedstawiającym historie biblijne związane z osobą Maryi – na najbliższe Pijarskie Spotkanie ze Sztuką zapraszają organizatorzy wydarzenia.

To właśnie św. Łukaszowi Ewangeliście tradycja przypisuje namalowanie pierwszych portretów Matki Bożej. Nie inaczej jest też ze stworzeniem trzech głównych typów ikonograficznych ikon maryjnych, za którymi idzie bardzo głębokie przesłanie tematyczne. Do tych podstawowych Łukaszowych przedstawień maryjnych nawiązują także rodzime obrazy maryjne. Jakie to typy ikonograficzne? I co to oznacza, że Maryja jest doskonałą ikoną przebóstwienia człowieka? – najbliższe Pijarskie Spotkanie ze Sztuką to okazja do odkrywania wczesnochrześcijańskich pierwowzorów typów ikonograficznych, poszukiwania ich w krakowskich kościołach i interpretowania ich przesłania.

W tę zajmującą podróż w bogato ilustrowanym i opowiedzianym barwnym językiem wykładzie uczestników spotkania zabierze uczestników o. Eugeniusz Grzywacz SP, rektor krakowskiego kościoła pijarów na Starym Mieście. Natomiast ilustrację muzyczną dla wykładu stworzy Maciej Lulek, skrzypek-wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, członek orkiestry „Sinfonietta Cracovia” i kwintetu smyczkowego „Piazzoforte”, który zagra utwory Jana Sebastiana Bacha i Franciszka Schuberta.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 
Źródło: UM Kraków /
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
15.6°C
wschód słońca: 04:46
zachód słońca: 20:26
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-05-20 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 17:30
miejsce
Teatr Bagatela, Kraków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 17:30
miejsce
Teatr im. J. Słowackiego, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 19:00
miejsce
New day blues pub, Kraków, Ul....
wstęp biletowany