30 kwiecień 2024

Oczyszczalnia ścieków Płaszów korzysta ze źródeł odnawialnych

zdjęcie: Oczyszczalnia ścieków Płaszów korzysta ze źródeł odnawialnych / fot. UM Kraków / Fot. wodociagi.krakow.pl
fot. UM Kraków / Fot. wodociagi.krakow.pl
Jak ograniczyć niską emisję i jak mądrze korzystać ze źródeł odnawialnych? To pytania, z którymi mierzy się współczesny świat w dobie zmian klimatycznych. Wodociągi Miasta Krakowa SA od lat inwestują, sięgając po środki z funduszy zagranicznych. Jednym z nich jest przedsięwzięcie „Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie przy ul. Kosiarzy 3”, które zostało dofinansowane w ramach Funduszu EOG i funduszy norweskich.
REKLAMA

Inwestycja była prowadzona w Krakowie od lipca 2022 roku do stycznia 2024 roku, a obecnie trwa rozliczenie jej ostatecznych kosztów.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, a konkretnie w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, obszar programowy „Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne”. Koszt projektu wynosi 17 935 245 zł, a wysokość otrzymanego dofinasowania to 6 561 675 zł.

Bezpośrednim celem tego programu jest budowa lub modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych oraz likwidacja indywidualnych źródeł ciepła. Obie krakowskie centralne oczyszczalnie ścieków Płaszów i Kujawy produkują energię elektryczną i cieplną. Aby w pełni sprostać wymogom Dyrektywy 2012/27/UE, która zakłada powstanie systemu, który wykorzystuje do produkcji ciepła co najmniej 50 proc. energii ze źródeł odnawialnych oraz ciepło odpadowe, jak również w 100 proc. ciepło pochodzące z kogeneracji, podjęto odpowiednie działania modernizacyjne.

Powstający w oczyszczalni biogaz był dotychczas magazynowany w dwóch zbiornikach. Z uwagi na ich uwarunkowania konstrukcyjne, zbiorniki cylindryczne mogły pracować w zakresie od 70 do 100 proc. napełnienia, co ograniczało możliwość wykorzystania produkowanego biogazu. Dzięki wymianie zbiorników cylindrycznych na zbiorniki sferyczne, możliwa jest praca w zakresie od 20 do 100 proc. napełnienia, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie wytwarzanego biogazu.

Dotychczas w oczyszczalni pracowały dwie jednostki kogeneracyjne o mocach 800 kW.W ramach projektu dobudowano dwa moduły kogeneracyjne, o mocy elektrycznej 800 kW każdy, z niskoemisyjnymi silnikami spalającymi biogaz lub gaz ziemny, które zwiększyły możliwości produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Została także przeprowadzona modernizacja układu elektroenergetycznego oczyszczalni, dzięki której praca wybranych urządzeń jest możliwa bez zasilania z miejskiej sieci elektroenergetycznej.

Zainstalowane jednostki kogeneracyjne pokrywają ok. 50 proc. zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną i w 100 proc. zapotrzebowanie na ciepło. Miesięczna produkcja energii elektrycznej z kogeneracji wynosi około 1 000 MWh i 3 600 GJ energii cieplnej, dzięki temu zmniejszono zakup energii elektrycznej u dostawcy, co pozwala na ograniczenie kosztów.

Powstała również zupełnie nowa sieć cieplna wykorzystująca ciepło odpadowe ze Stacji Termicznej Utylizacji Osadów, które ogrzewa punkt zrzutu zanieczyszczeń usuwanych z miejskiego systemu kanalizacyjnego.

Prowadzona na terenie największej krakowskiej oczyszczalni ścieków, inwestycja umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie biogazu powstającego w procesie przeróbki osadów ściekowych, do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, co wpływa na ograniczenie niskiej emisji.

Środki otrzymane od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszu EOG i funduszy norweskich dają możliwości finansowania projektów istotnych z punktu widzenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego.

 
Źródło: UM Kraków /
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
15.6°C
wschód słońca: 04:46
zachód słońca: 20:26
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-05-20 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 17:30
miejsce
Teatr Bagatela, Kraków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 17:30
miejsce
Teatr im. J. Słowackiego, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-20 19:00
miejsce
New day blues pub, Kraków, Ul....
wstęp biletowany