15 kwiecień 2024

21. Cracovia Maraton: 5679 śmiałków pobiegło „z historią w tle”

21. Cracovia Maraton - konferencja prasowa
Choć największy podziw budzą Ci, którzy linię mety przekraczają jako pierwsi, to bohaterami są wszyscy biegacze. Odważni, wytrwali i zdeterminowani, by osiągnąć cel – wyznaczony dystansem 42 km i 195 m – w liczbie 5676 osób ruszyli 14 kwietnia na trasę 21. Cracovia Maratonu. Najszybsi okazali się: Ezekiel Kipkorir, który uzyskał czas 2:13:36 i Vitalyne Jemaiyo Kibii, która królewski dystans pokonała w czasie 2:39:26 (oboje z Kenii). Brawa należą się jednak wszystkim!

Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Shedrack Kiptoo Kimaiyo (Kenia), a trzeci był Witalij Szafar (Ukraina, zwycięzca 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego). Podium w rywalizacji kobiet uzupełniły Polki – druga na mecie Monika Brzozowska oraz Beata Michałków, która zajęła trzecie miejsce.

Najlepszy z Polaków – Andrzej Rogiewicz zajął 6 miejsce. Na 9. pozycji zmagania zakończył Kacper Piech z ekipy ASICS FrontRunner.

Tradycyjnie krakowski maratonu ze startem i metą w sercu miasta – na Rynku Głównym zgromadził biegaczy z wielu zakątków świata. W 21. edycji Cracovia Maratonu wystartowało 5676 osób, a 5455 z nich zameldowało się na mecie. W rywalizacji na trasie „z historią w tle” uczestniczyli zawodnicy z niemal 50 państw. Poza Polską najliczniej reprezentowane były: Włochy, Słowacja, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania oraz Ukraina. Nie zabrakło także uczestników z innych kontynentów. W biegu wzięli udział reprezentanci Afryki (Kenia), Ameryki Północnej (USA, Meksyk), Ameryki Południowej (Brazylia, Ekwador), Azji (Japonia, Indie) i Australii i Oceanii (Australia).

Następna, 22. edycja Cracovia Maraton zaplanowana jest na 6 kwietnia 2025 roku.

Ikoną i bohaterem Cracovia Maratonu od lat jest ten, który w niedzielę, 14 kwietnia zapisał piękną kartę w historii wydarzenia: Rafał Wilk – trzykrotny złoty medalista paraolimpijski (dwa złote medale w Londynie, jeden w Rio de Janeiro – tam też srebro), były znakomity żużlowiec, po raz dziesiąty triumfował w rywalizacji zawodników z niepełnosprawnościami startujących na wózkach.

W Krakowie, jak zwykle nie miał sobie równych. Dystans 42 km i 195 m pokonał w czasie 01:07:48. Drugie miejsce zajął Jakub Staszkiewicz. Trzeci na mecie zameldował się Rafał Szumiec.

Mnie wygrywanie nie nudzi. Moich rywali może tak, ale mnie nie. Cieszę się, że forma jest dobra, zwłaszcza, że jest to rok olimpijski. Wygrałem po raz dziesiąty i mogę powiedzieć, że jestem królem Krakowamówił na mecie zwycięzca.

Wśród pań najszybsza była Anna Oroszova ze Słowacji. Podium uzupełniły Katarzyna Lewera i Karolina Bronowicz.

W kategorii active wheelchair wśród mężczyzn na podium uplasowali się kolejno: Witold Misztela, Piotr Gołębiowski i Krzysztof Ślusarczyk. Wśród kobiet: Katarzyna Graba, Karolina Pająk i Agata Cieśluk.

Łącznie w 21. Cracovia Maratonie dla zawodników z niepełnosprawnościami startujących na wózkach wzięło udział 40 osób.

Dzień przed 21. Cracovia Maratonem, w sobotę, 13 kwietnia odbyły się imprezy towarzyszące temu sportowemu świętu w stolicy Małopolski.

Cracovia Maraton na Rolkach

Paweł Ciężki z Krakowa (PlichWyscig.pl) i Aleksandra Glamkowska ze Szczytnej (UKS Orlica Duszniki-Zdrój) triumfowali w 17. edycji Cracovia Maraton na Rolkach. Dla obojga zawodników to trzecie z rzędu zwycięstwo w rywalizacji, która tradycyjnie rozpoczęła weekend maratoński w Krakowie. Wielokrotni mistrzowie Polski pokonali dystans 42 km i 195 m odpowiednio w czasach 1:13:57 i 1:16:13.

Drugi rok z rzędu o zwycięstwo z Pawłem Ciężkim do ostatnich metrów walczył Marek Zgrzywa, ostatecznie uzyskując czas gorszy o 0,6 sekundy. Podium uzupełnił Słowak Pavol Dzurak, ustępując pierwszej dwójce o ponad dwanaście sekund.

Równie zacięta była rywalizacja wśród kobiet. Druga na mecie Natalia Czerwonka (łyżwiarka szybka, srebrna medalistka olimpijska w wyścigu drużynowym z Soczi – 2014, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw świata w drużynie w 2012 i 2013 roku) przegrała z Aleksandrą Glamkowską o niespełna sekundę. Na trzecim miejscu finiszowała Liwia Kubin – ze stratą ponad 6 minut.

W siedemnastej edycji odbywającego się od 2006 roku Cracovia Maraton na Rolkach wystartowało 332 zawodników.

17. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX

Kenijczycy – Albert Kipkorir Tonui (zdobywca 1. miejsca podczas zeszłorocznego Igrzyskowego Biegu Nocnego na 10 km w Krakowie) i Valentine Jabet, zwyciężyli w 17. Mini Cracovia Maratonie im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX.

Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (zwycięzca 3. i 4. Cracovia Półmaratonu Królewskiego), a trzeci był Adam Czerwiński (wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, stały bywalec krakowskich imprez biegowych). Podium w rywalizacji kobiet uzupełniły – druga na mecie Sviatlana Sanko oraz Paulina Gaj (zwyciężczyni rozegranego w marcu pierwszego Krakowskiego Biegu Kobiet), która zajęła trzecie miejsce.

W imprezie wystartowało 755 miłośników biegania.

Czaniecki Cracovia Walkathon

W sobotnie popołudnie wśród imprez towarzyszących Cracovia Maratonowi zadebiutował Czaniecki Cracovia Walkathon. Wyjątkowa propozycja dla wszystkich, którzy kochają nordic walking, spotkała się z dużym zainteresowaniem. Na trasę o długości 4,2 km wyruszyło niemal 300 uczestników.

Nordic Walking z roku na rok zyskuje na popularności. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby rozpocząć przygodę z bieganiem, a chce zadbać o zdrowie i aktywnie spędzić czas, koniecznie powinien zacząć od marszu z kijami. Wspaniałą okazją ku temu są systematyczne treningi nordic walking „Chodźże z nami”, organizowane w ramach cyklu „Trenuj w Krakowie”. To właśnie podczas tych spotkań stworzyła się społeczność, dzięki której spacer z kijami można było przenieść na wyższy poziom i zorganizować sobotni event.

Bieg Nocny na 10 km

Rekordowe blisko 5 tysięcy biegaczy, rozświetlony Rynek Główny, głośny doping kibiców i niepowtarzalna atmosfera – w takiej scenerii, Biegiem Nocnym na 10 km, zakończyły się sobotnie zmagania w ramach imprez towarzyszących 21. Cracovia Maratonu. W rywalizacji na 10 km najlepsi okazali się Albert Kipkorir Tonui wśród mężczyzn (czas 32 minuty i 54 sekundy) oraz Valentine Jabet wśród kobiet (czas 33 minuty 34 sekundy).

Dla obojga zawodników to drugie zwycięstwo tego dnia. Przed południem Kenijczycy okazali się najlepsi podczas 17. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX.

Na drugim miejscu wśród mężczyzn na Rynku Głównym finiszował Oleg Bodnarczuk. Trzeci był Łukasz Kapłon. Wśród pań podium uzupełniły Sviatlana Sanko – drugie miejsce oraz Sylwia Indeka – trzecie miejsce.

W biegu wystartowało 4586 osób z 35 krajów.

Liczba uczestników jest cały czas weryfikowana. Obecnie to 5679 osób na starcie i 5485 na mecie.

Źródło: UM Kraków /