Od czwartku Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl
Jak przypomniał Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, który jest organizatorem wydarzenia, Galicjaner Sztetl - początkowo skromne obchody, które miały upamiętniać Zagładę tarnowskich Żydów, przerodziły się przez lata w święto celebrujące także życie - ponadtysiącletnią historię Żydów polskich oraz kulturę tej społeczności.
„W tym roku po raz pierwszy proponujemy wyjątkową formułę zwiedzań w ramach +Otwartej Bramy Cmentarza+ - będzie można zwiedzać nie tylko Cmentarz żydowski w Tarnowie, ale także i cmentarze żydowskie w innych miastach Galicji” - zapowiedział Bartosz.
Przewodnicy działający w lokalnych stowarzyszeniach zajmujących się przywracaniem pamięci o żydowskich współmieszkańcach oprowadzą zwiedzających po zabytkowym cmentarzu żydowskim w Tarnowie, a także po kirkutach i szlakach pamięci w: Nowym Sączu, Brzesku, Mielcu, Rzeszowie, Grybowie i Czarnym Dunajcu.
Tegoroczne Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl zaczęły się w czwartek w południe spotkaniem modlitewnym w Miejscu Pamięci – Las Buczyna w Zbylitowskiej Górze. Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia nastąpi wieczorem pod tarnowską bimą, jedynym zachowanym fragmentem najstarszej synagogi w tym mieście. Z koncertem wystąpi Mojše Band ze Słowacji.
Większość festiwalowych wydarzeń zaplanowano pod bimą. W kolejnych dniach odbędzie się tam m.in. czytanie fragmentów „Stramera” Mikołaja Łozińskiego przez aktorów Teatru im. Ludwika Solskiego, koncert „Ty masz dla mnie coś – najpiękniejsze piosenki żydowskie” w wykonaniu Najmniejszej Sceny Świata oraz koncert kantora Israela Randa (Izrael).
Olga Avigail Mieleszczuk z zespołem Payadora Tango Ensamble (Izrael, Kanada) wystąpią z koncertem „Silent Tears/Ciche Łzy – Ostatnie tango w Jidisz” w dwóch miejscach: pod tarnowską bimą oraz w synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej.
Na koniec zaplanowano otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej Joanny Sidorowicz „Chasydzkim szlakiem” na ul. Żydowskiej w Tarnowie. W Czarnym Dunajcu odbędzie się pokaz filmu Wojtka Szumowskiego, „Ukos światła” opowiadającego o kajakarzu górskim i olimpijczyku Dariuszu Popieli, założycieli inicjatywy „Ludzie, nie liczby”, która od sześciu lat wyszukuje i upamiętnia z imienia i nazwiska ofiary Holokaustu w Małopolsce. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.(PAP)
rgr/ dki/