Szpital Ujastek zmodernizował swój oddział neonatologiczny
W trakcie modernizacji przebudowano całe skrzydło szpitala. Dzięki temu jest teraz dużo więcej miejsca wokół inkubatorów, zarówno dla personelu jak i dla odwiedzających. „Nasi najmniejsi pacjenci i ich rodzice czują się bardziej komfortowo, mają więcej miejsca dla siebie” - powiedziała we wtorek kierownik oddziału.
Oddział neonatologiczny – wskazała Beata Rzepecka–Węglarz – zyskał także najnowocześniejsze urządzenia do całodobowego oczyszczania i dezynfekcji powietrza, które chronią go przed bakteriami i wirusami. Wyposażono go również w nowy sprzęt umożliwiający wentylację nieinwazyjną najmniejszych pacjentów. Dodatkowo wydzielono izolatkę, pozwalającą odseparować noworodki z chorobami zakaźnymi od pozostałych.
Konsultant wojewódzki ds. neonatologii prof. Ryszard Lauterbach przypomniał, że oddział neonatologiczny z intensywną terapią noworodka Szpitala Ujastek posiada III najwyższy poziom referencyjności. „Posiada warunki do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami neonatologicznymi” - podkreślił konsultant.
Według niego, od 2008 roku oddział ten wraz z oddziałem klinicznym neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zapewniają opiekę neonatologiczną w województwie małopolskim na najwyższym poziomie referencyjności.
„Od tego czasu praktycznie bez przerwy mamy, jako Małopolska, najlepszy w Polsce współczynnik, jeśli chodzi o umieralność okołoporodową – to o czymś świadczy i to się nie zmienia. Do tego są potrzebni wykształceni ludzie, sprzęt i miejsce, gdzie można realizować taką opiekę” - wskazał prof. Lauterbach.
Według statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia Szpital Ujastek w Krakowie zajmuje pierwsze miejsce w województwie małopolskim pod względem liczby przyjętych porodów. W ubiegłym roku w małopolskich szpitalach medycy odebrali 28,4 tys. porodów, z czego 4822 przypadło na tę placówkę. Kolejny w zestawieniu Szpital Uniwersytecki w Krakowie miał 2369 porodów.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ agz/
