Jak można sobie pomóc, ucząc się nowego języka?
Systematyczność kluczem do sukcesu
Kilkugodzinne ślęczenie nad książkami raz na miesiąc nigdy nie przyniesie takiego efektu, jak systematyczne lekcje (minimum 2 razy w tygodniu). Nauce języka warto poświęcić przynajmniej kwadrans dziennie chociażby na przypomnienie sobie nowo nauczonych słówek. Nieocenioną pomocą są fiszki, które można przejrzeć w dowolnej chwili – umieszcza się na nich słówka, odmiany czasowników, popularne zwroty itp. Schematy dodawania końcówek czy odmian poszczególnych części mowy można powiesić na ścianie, dzięki czemu w ciągu dnia będziemy mieć z nimi styczność przynajmniej kilka razy.
Siła skojarzeń
Do najskuteczniejszych metod nauki słówek zalicza się skojarzenia. Tworzymy historię, w którą wplatamy nowe słowa albo dopasowujemy do obcego wyrazu znany wyraz, który się nam z nim kojarzy. Znając inny język z tej samej grupy, nie musimy od nowa uczyć się np. schematu konstrukcji zdania czy tworzenia czasów, tylko wykorzystujemy zasady opanowane wcześniej. Oglądając film w oryginale również możemy zapamiętać kilka przydatnych zwrotów, które przypomną się nam dzięki skojarzeniom z konkretną sceną filmu.
Samodzielność dobra tylko na początku
We własnym zakresie można się nauczyć słówek, zasad gramatyki i pisowni, jednak nie opanuje się istoty zagadnienia – umiejętności komunikacji w obcym języku. Sztuki konwersacji można się nauczyć wyłącznie w towarzystwie – czyli na odpowiednich kursach. Przykładem może być krakowska szkoła języków obcych i języka polskiego dla obcokrajowców Makilen, która oprócz zwykłych lekcji oferuje uczniom dodatkowe możliwości poznania języka oraz polskiej kultury i tradycji. Na stronie internetowej www.makilen.pl możemy przeczytać: „Naukę urozmaicamy wizytami w ciekawych miejscach czy spotkaniami z interesującymi ludźmi. Organizujemy bliższe i dalsze wycieczki, pokazy filmów, prezentacje rozmaitych talentów naszych uczniów i wiele innych. Wszystkie kursy i lekcje dostosowane są do poziomu zaawansowania studentów”. Podobne metody – łączenia nauki języka z poznawaniem kultury – szkoła stosuje również w nauczaniu innych języków.
Bądź gadułą!
Częste mówienie w obcym języku pomaga przełamać barierę i wzbogaca nasze słownictwo. Na kursie językowym starajmy się zatem zabierać głos jak najczęściej, nawet gdy nie mamy pewności, czy nasza wypowiedź brzmi poprawnie. Nie obawiajmy się rozmów z obcokrajowcami – lepiej mówić z błędami i uczyć się ich unikać, niż nie odzywać się wcale!