31 sierpień 2019

Oszczędność energii, wody i surowców - ArcelorMittal Poland opublikował raport za 2018 rok

fot. nadesłane
5,2 mln ton. Tyle stali, w ubiegłym roku wyprodukowały wszystkie huty ArcelorMittal Poland - to ponad połowa całej stali wytworzonej w Polsce. Wynik dobry, ale firma może poszczycić się też i innymi osiągnięciami. Stal buduje świat, zarówno jako nowoczesne tworzywo stosowane np. w budownictwie, ale również – poprzez producentów stali tworzących miejsca pracy i wspierających społeczności, z którymi sąsiadują zakłady przemysłowe. ArcelorMittal Poland podsumował swoje ubiegłoroczne działania w raporcie zrównoważonego rozwoju za rok 2018.
Koronawirus
małopolskie
1834
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
- Zrównoważony rozwój to więcej niż dwa słowa; to zobowiązanie – wobec społeczeństwa, wobec pracowników, społeczności lokalnych, władz, klientów, dostawców. Cieszę się, że zrównoważony rozwój stał się bardzo ważnym i często poruszanym tematem w dzisiejszym świecie biznesu. W ArcelorMittal Poland traktujemy zrównoważony rozwój i transparentność z największą powagą - mówi Geert Verbeeck, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.


Pod lupą: recykling i oszczędzanie

Ceny energii rosną, dlatego bardzo ważne są inwestycje, które pozwalają zwiększyć efektywność energetyczną zakładów i zmniejszyć pobór energii elektrycznej. Właśnie dlatego krakowska huta wdraża projekty pozwalające oszczędzać energię. Tylko w ubiegłym roku zakład zaoszczędził 11 546 MWh dzięki przeprowadzonej wcześniej modernizacji wielkiego pieca.

Nie mniej ważna jest oszczędność wody. Firma dąży do maksymalnego zagospodarowania wody używanej w procesach produkcyjnych: po oczyszczeniu zawraca ją i ponownie wykorzystuje w zakładach. W Krakowie dzięki zamkniętemu obiegowi wody huta ograniczyła pobór z Wisły o 44 201 790 m3, a po uruchomieniu stacji uzdatniania wody zmniejszyła ilość wody pobieranej z Dłubni o ok. 95 proc.

Również stal niemal w 100 proc. podlega recyklingowi, dlatego tylko w 2018 r. w krakowskiej hucie na potrzeby produkcji stali przetopiono ponad 347 864 tony złomu, w tym elementy starych pieców węglowych oddawanych przez mieszkańców Krakowa i wymienianych na ekologiczne źródła ciepła.


Sztuka kompromisu: produkcja i środowisko 

ArcelorMittal Poland dokłada wszelkich starań, by ograniczać wpływ swojej działalności na środowisko, m.in. zredukować emisje dwutlenku węgla. Krakowska huta jest w tym liderem – w ciągu ostatnich 10 lat ograniczyła emisje CO2 aż o 70 proc.

Ale to nie wszystko. W 2018 roku w koksowni w krakowskim oddziale prowadzona była m.in. hermetyzacja instalacji, która pozwoli ograniczyć uciążliwe zapachy na terenie zakładu. Koszt tej inwestycji to ponad 3 mln zł. Huta kontynuowała też kompleksową modernizację elektrociepłowni TAMEH Polska, wartą ponad 300 mln zł. Dzięki rezygnacji z węgla zakład ograniczył m.in. emisje pyłów o 90 proc.

Oprócz zmniejszania swojego wpływu na środowisko poprzez kosztowne modernizacje ArcelorMittal dba również o ograniczanie emisji pośrednich. Właśnie dlatego zdecydowana większość dostaw surowców do zakładów produkcyjnych realizowana jest transportem kolejowym. Mniej samochodów – mniej spalin.

Mimo tego ArcelorMittal Poland, zgodnie z wymogami prawa, co roku ponosi opłatę za korzystanie ze środowiska - w ubiegłym roku firma zapłaciła z tego tytułu 34 432 725 zł.
Zorientowani na lokalne potrzeby

Firma, która ma sześć oddziałów w Polsce zatrudnia łącznie 11 tys. pracowników, w tym blisko 3,5 tys. osób w krakowskiej hucie. To tę lokalną społeczność, w tym także pracowników i ich rodziny firma regularnie wspiera. W ubiegłym roku ArcelorMittal Poland wydał na działania społeczne ponad 3 mln zł, z czego 1,5 miliona w Krakowie.

– Wsparcie dla mieszkańców to nie tylko wydane złotówki. Prawdziwą satysfakcję i poczucie mądrej pomocy daje nam obserwowanie radości, jaką przynosi mieszkańcom realizacja projektów społecznych – mówi Karolina Muza-Adamiec, szefowa biura Odpowiedzialności Biznesu.

Dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland w ubiegłym roku udało się m.in. zakupić nowoczesny aparat USG dla Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego, który znacznie podniesie jakość diagnozowania i leczenia dzieci oraz dorosłych, czy ufundować stypendia dla aktywnych i zaangażowanych studentów z niepełnosprawnościami z Akademii Górniczo-Hutniczej. Poza tym firma postawiła nad Zalewem Nowohuckim pierwsze w Krakowie kaczkomaty, czyli automaty z pełnowartościową karmą dla wodnych ptaków i rozpoczęła produkcję stojaków rowerowych przetopionych ze starych pieców wymienianych przez krakowian. Huta włączyła się w działania Urzędu Miasta i wypłacała każdemu mieszkańcowi, który wymienił swoje przestarzałe palenisko bonus, a złom z pieca przetwarzała na podpory dla rowerzystów. W ubiegłym roku postawiła przed krakowskimi szkołami ponad 100 takich stojaków.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
1834
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2020-09-03 20:00
miejsce
Klub Zet Pe Te, Kraków, Dolnych...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-04 20:00
miejsce
Teatr Barakah, Kraków, Paulińska 28
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-07 19:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-08 20:00
miejsce
Plac Nowy 1, Kraków, plac Nowy 1
wstęp biletowany