Dom pisarza Jalu Kurka przeniesiony; stał przy wjeździe do tunelu na Zakopiance
Ponieważ zabytek kolidował z przebiegiem nowej zakopianki, czyli trasy S7, został on już na przełomie 2021 i 2022 r. rozebrany. Koszty przeniesienia budowli, renowacji i postawienia w nowym miejscu sfinansowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
„Po renowacji drewnianych elementów konstrukcji i uzupełnieniu zniszczonych części budynek został odtworzony 4 km na południowy zachód od pierwotnej lokalizacji, w Naprawie na działce w pobliżu boiska i pływalni” – informuje Kacper Michna z biura prasowego GDDKiA w Krakowie.
W postawionym na nowym miejscu zabytku lokalne władze chcą urządzić miejsce pamięci Jalu Kurka. Część domu ma być też przeznaczona na bibliotekę oraz działalność kulturalną. Dom Kurka to dość duży obiekt - ma cztery kondygnacje, 11 pomieszczeń i powierzchnię użytkową 259 m kwadratowych.
Jalu Kurek urodził się 27 lutego 1904 r. w Krakowie. Otrzymał imię Franciszek, ale już od dzieciństwa przylgnęło do niego przezwisko Jalu. Pisarz początkowo używał tego przezwiska jako pseudonimu literackiego, a w końcu urzędowo zmienił swoje imię. Ukończył filologię polską i romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował także w Neapolu.
Jalu Kurek należał do grupy literackiej Awangardy Krakowskiej. Zasłynął z powieści "Grypa szaleje w Naprawie" oraz "Księga Tatr". Częstym wątkiem w jego twórczości był Kraków, Tatry i Podhale. Zajmował się również tłumaczeniem literatury włoskiej na język polski. Pod koniec lat 50. Jalu Kurek wybudował na miejscu starej chałupy swojej matki w Naprawie drewniany dom w stylu zakopiańskim. Pisarz zmarł 10 listopada 1983 r. w Rabce-Zdroju.(PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ pad/