Ruszył kolejny etap remontu kładki o. Bernatka
Jak poinformował rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa Krzysztof Wojdowski, rozpoczęte w poniedziałek prace to kontynuacja remontu wykonanego w pierwszym kwartale tego roku – wyremontowano wtedy balustradę na ciągu dla pieszych od strony mostu Powstańców Śląskich.
w ramach remontu uszkodzoną siatkę balustradową zastąpiły pionowe pręty ze stali nierdzewnej, na których pojawiły się już kłódki zakochanych. Poprzednie kłódki zostały zdjęte i będą przetopione - powstanie z nich wyjątkowa ławeczka. Na decyzję o przetopieniu kłódek na ławkę wpłynął fakt, że ważą w sumie ok. 3 ton, co pozwoli na utworzenie takiej rzeźby. Była to też jedna z propozycji przesłanych w ramach specjalnej ankiety do ZDMK w 2022 r.
Drugi etap remontu kładki będzie obejmował wymianę wypełnień przęseł balustrad na ciągu dla rowerów. Siatka zostanie zastąpiona nowymi, stalowymi elementami pionowymi, co nie tylko ma poprawić estetykę, ale i bezpieczeństwo użytkowników kładki.
W czasie prac ruch rowerowy zostanie skierowany na ciąg pieszy, usytuowany po drugiej stronie obiektu. Zakończenie robót i przywrócenie stałej organizacji ruchu planowane jest na 31 października br. Koszt tego remontu to ok. 600 tys. zł.
ZDMK remont kładki - słynącej do tej pory z kłódek zakochanych umocowanych do jej balustrad - uzasadniał względami bezpieczeństwa, siatki w niektórych miejscach barierek były bowiem dziurawe. Do uszkodzeń przyczyniali się także sami właściciele kłódek, którzy po "odkochaniu się" wyrywali swoje pamiątki.
Kładka pieszo-rowerowa ojca Bernatka, łącząca Kazimierz z Podgórzem, powstała w 2010 r. w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Jej konstrukcja składa się ze 145 metrowego stalowego łuku, do którego podwieszono dwa pomosty – jeden dla pieszych i drugi dla rowerzystów. Nazwa przeprawy pochodzi od nazwiska zakonnika Laetusa Bernatka, głównego inicjatora budowy szpitala Bonifratów w Krakowie.
Kłódki stały się nieodłącznym elementem kładki nad Wisłą od początku jej istnienia, choć nie były tam przewidziane – zawieszali je zakochani jako symbol ich wiecznego i nierozerwalnego uczucia.(PAP)
rgr/ malk/