Małopolskie/ Gotowy raport nt. nieruchomości zastępczych dla mieszkańców Trzebini
"Do tego czasu nie będziemy podawać szczegółów tego dokumentu" - zaznaczył rzecznik. Raport przygotowali pracownicy SRK. Dokument powstał w razie gdyby konieczne było przesiedlenie mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.
W środę Państwowy Instytut Geologiczny na sztabie kryzysowym w Krakowie poinformował o prawie 500 miejscach zagrożonych powstaniem zapadlisk. 38 z tych lokalizacji znajduje się w odległości do 20 metrów od zabudowań.
W czwartek temat Trzebini i działań SRK podejmowanych tam był dyskutowany na sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Na zebraniu władze SRK poinformowały, że otrzymują dotacje rządowe na działania w małopolskiej gminie.
Prezes spółki Janusz Smoliło zapowiedział, że będą mieszkania zastępcze dla mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów, będą też odszkodowania dla osób, które utraciły groby bliskich w wyniku zapadnięcia ziemi na cmentarzu we wrześniu 2022. Do końca czerwca zostanie uruchomione odwadnianie terenu w Trzebini, co zatrzyma to podnoszące się lustro wody.
Na terenie Trzebini przez ok. 200 lat eksploatowany był węgiel kamienny. Na przełomie XX i XXI w. likwidatorzy kopalni „Siersza” zakładali, że podziemne pustki zaleje woda. Przy czym w Trzebini – jak wskazują geolodzy – występują gleby gliniaste, piaskowe, co potęguje zjawisko zapadlisk. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ akub/