Unia Literacka chce nagłaśniać problemy pisarzy na Poznańskich Targach Książki
Organizacja zdecydowała się na współpracę z targami książki po raz pierwszy. Impreza dla miłośników czytelnictwa rozpocznie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich 7 marca. W ubiegłym roku targi przyciągnęły 70 tys. zwiedzających.
„Unia Literacka do tej pory nie patronowała żadnym targom książki w Polsce – to pierwszy taki przypadek. Uznaliśmy, że targi poznańskie organizacyjnie są wzorcowe, a my promujemy dobre praktyki. Dotyczyć one powinny nie tylko relacji wydawca-pisarz, ale w ogóle rynku książki” – powiedziała PAP Anna Kochnowicz-Kann z zarządu Unii Literackiej.
Jak dodała targi książki to dobre miejsce na przybliżanie tematów i spraw istotnych dla pisarzy.
„Chcemy rozmawiać o tym, czym jest literatura, ile czasu autor musi poświęcić, by książka powstała. Że pisarstwo to nie jest hobby, a praca i to na ogół bardzo wyczerpująca, a przy tym najgorzej opłacana. Na to zwracamy głośno uwagę wszędzie, gdzie możemy – przestrzeń targów jest dobrym miejscem, by rozmawiać o naszych problemach, bo dotyczą one po prostu przyszłości polskiej literatury. Mamy ogromny kryzys, z którego niewiele osób zdaje sobie sprawę” – podkreśliła Anna Kochnowicz-Kann.
Organizacja będzie miała na targach swoje stoisko informacyjne, będzie też organizatorem dwóch debat. Spotkanie „Pieniądze są gdzieś indziej... dlaczego więc wciąż piszemy?” poprowadzi Max Cegielski, a jego rozmówczyniami będą pisarki: Małgorzata Halber i Magda Zarębska. Debatę „Wszystko, wszędzie i za (pół)darmo – z czego mają żyć pisarze?” – moderować będzie pisarka Anna Fryczkowska, a jako goście wystąpią: pisarz i prezes Unii Literackiej Jacek Dehnel oraz pisarz i tłumacz Piotr Siemion.
Poznańskie Targi Książki odbędą się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 7–9 marca. Podobnie, jak w poprzednich latach zapoznać się będzie można z ofertą wydawnictw, wziąć udział w spotkaniach autorskich z twórcami literatury z Polski i zagranicy. Na targach zorganizowane zostaną strefy tematyczne, m.in. strefa komiksu ze spotkaniami z rysownikami i twórcami komiksów, strefa ilustracji z wystawami prac znanych i debiutujących artystów czy strefa rodzinnego czytania poświęcona literaturze dla najmłodszych.
Unia Literacka działa na rzecz rozwiązań korzystnych dla literatury i czytelnictwa w Polsce, reprezentuje autorów, stanowi forum wymiany wiedzy fachowej dla osób profesjonalnie zajmujących się literaturą. Stowarzyszenie bierze udział w pracach legislacyjnych, wypracowuje dobre praktyki, monitoruje rynek literacki oraz wspiera osoby piszące poprzez system rezydencji literackich. (PAP)
rpo/ aszw/
![](http://im.twoje-miasto.pl/theme/img/ico/pap.png)