Dworzec Gdański na pokazie w Krakowie
„Dworzec Gdański” powstał według pomysłu i scenariusza Teresy Torańskiej. Celem filmu jest próbą zmierzenia się z bolesnym dla Polaków okresem historii – rokiem 1968, wybuchem antysemickiej histerii, która doprowadziła do masowego wyjazdu z Polski obywateli żydowskiego pochodzenia.
W izraelskim kurorcie Aszkelon, położonym nad Morzem Śródziemnym, gdzie - począwszy od 1988 roku - co kilka lat odbywają się zjazdy emigrantów z 1968 roku. Od ich wyjazdu z Polski minęło 37 lat, ale Polska jest wciąż obecna w ich domach. Dworzec Gdański stał się dla opuszczających Polskę symbolem wygnania, a dla pozostających w Polsce (i żegnających ich na Dworcu) miejscem upokorzenia. Nikt nie przewidywał, jak potoczy się dalej historia Polski i wielu traktowało to rozstanie na dworcu, jako ostateczne. Dla wszystkich: wyjeżdżających, ich rodzin i odprowadzających. Teresa Torańska rozmawia z kilkoma z rozsianych po Świecie emigrantów. Różne miasta, wykształcenie, środowiska, życiorysy, kiedyś sprowadzeni do wspólnego mianownika wrogów Polski Ludowej. Ich narracja została wzbogacona odnalezionymi, unikalnymi materiałami filmowymi i fotograficznymi z epoki oraz współczesnymi zdjęciami Dworca Gdańskiego. Symbolem bardzo istotnej dla nich, cezury życiowej.
Film koncentruje się na osobistych tragediach ludzkich wywołanych przez zderzenie jednostki z wielką machiną historii. Prelekcja przed pokazem dotyczyć będzie szerszego kontekstu politycznego, którego znajomość jest niezbędna do pełnego zrozumienia tamtych dramatycznych wydarzeń.
Przed pokazem odbędzie się prelekcja, którą poprowadzi dr hab. Stefan Bielański, politolog i historyk z Uniwersytetu Pedagogicznego.
Program filmowy trwać będzie 55 minut. Po jego zakończeniu uczestnicy będa mogli wygrać nagrody filmowe oraz książkowe. Organizatorami spotkań z cyklu „Nie tylko Schindler” są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.
Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.