Elewacja wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej będzie czyszczona metodą ablacji laserowej
Parafia Mariacka rozpoczęła właśnie drugi etap projektu „Dziedzictwo bazyliki Mariackiej. Konserwacja elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską” zaplanowany na lata 2023-25. Najbardziej widocznym znakiem trwających prac konserwatorskich są rusztowania, które szczelnie zakrywają hejnalicę. Nie jest też możliwe zwiedzanie tej wieży.
Według informacji przekazanych przez parafię, w ramach drugiego etapu działaniom konserwatorskim poddane zostaną chorągiewki i najmniejsze z kul ze szczytu hejnalicy oraz wszystkie ceglane ściany wieży, wieżyczki schodowej, ściany szczytowej i znajdujące się na elewacjach elementy kamienne i drewniane. Renowacji poddane zostaną również wszystkie okna.
Aby wybrać najlepszą możliwą metodę czyszczenia powierzchni cegły, jak i elementów kamiennych specjaliści wykonali szereg prób. Ostatecznie podczas spotkań komisji konserwatorskiej wybrana została metoda ablacji laserowej.
Według komisji konserwatorskiej nadzorującej prace, czyszczenie powierzchni metodą ablacji laserowej jest dużo mniej inwazyjne niż oczyszczanie za pomocą pary wodnej, piasku lub innych metod ściernych. Ogranicza się w ten sposób ryzyko nadmiernego starcia warstw powierzchniowych, które prowadziłoby do utraty oryginalnej substancji i ułatwiło przenikanie wody w głąb murów. Metoda ablacji laserowej nie powoduje też zapylenia okolicy i nie wiąże się z koniecznością utylizacji odpadów.
Laser, który jest używany do pracy przy wieży – wskazano - jest laserem zaprojektowanym do zadań konserwatorskich. Charakteryzuje się tym, że nie jest to praca ciągła wiązki laserowej, jak w przypadku laserów przemysłowych. Jest to laser impulsowy, czyli następuje pełna kontrola czasu trwania impulsu. Laser szybko i skutecznie usuwa zabrudzenia cywilizacyjne, przemalowania czy zaplamienia bez naruszania powierzchni czyszczonego materiału. Nie jest wymagane stosowanie wody, ścierniw czy środków chemicznych.
Prace konserwatorskie przy bazylice Mariackiej współfinansowane są z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Jak przypomniał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który zajmuje się rozdzielaniem tych środków i nadzorem nad prowadzonymi pracami, poprzednią konserwację elewacji hejnalicy przeprowadzono w 1999 roku.(PAP)
rgr/ dki/