Ok. 300 malw posadzili mieszkańcy przy ul. Tetmajera ku pamięci malarza
"Każda malwa otrzymała imię, nadane przez osobę, która ją posadziła. Imiona widnieją na kartkach, przyczepionych do patyczków, wetkniętych obok roślin. Chcieliśmy tak uczcić Rok Tetmajera, ale i przyczynić się do integracji mieszkańców, łączenia pokoleń – przyszły rodziny z dziećmi oraz seniorzy" – powiedziała PAP Joanna Zdebska-Schmidt, kierownik Rydlówki, oddziału Muzeum Krakowa.
Malwy w różnych kolorach, także w czarnym, powinny zakwitnąć jeszcze tego lata. Posadzonych zostało ok. 300 sadzonek. Mieszkańcy biorący udział w akcji otrzymali nasiona roślin.
Organizatorzy akcji wybrali malwy, ponieważ rośliny te kojarzą się z wiejskim obejściem i często były malowane przez młodopolskich artystów.
Rydlówka w krakowskich Bronowicach Małych to zabytkowy dworek, w którym w 1900 r. odbyło się wesele poety Lucjana Rydla i chłopskiej córki Jadwigi Mikołajczykównej. Wydarzenie to utrwalił Stanisław Wyspiański w dramacie "Wesele".
Włodzimierz Tetmajer wybudował Rydlówkę w 1894 r. na ziemi, którą kupił od swojego teścia – Jacka Mikołajczyka. Żoną Tetmajera była Anna Mikołajczykówna. Młodopolscy artyści byli częstymi gośćmi dworku. Przychodził tu też poeta Lucjan Rydel, który zakochał się w siostrze Anny – Jadwidze Mikołajczykównej.
W Rydlówce w 1900 r. odbyło się wesele Rydla i Jadwigi Mikołajczykównej, uwiecznione przez Stanisława Wyspiańskiego w dramacie "Wesele". W 1908 r. Rydel odkupił do Tetmajera dworek. W 2018 r. obiekt stał się oddziałem Muzeum Krakowa.
Akcja sadzenia malw ma charakter ogólnopolski, włączyły się w nią instytucje kultury m.in. w Sulejówku, Wieliczce, Lesznie, Zakopanem, Wrocławiu, Harklowej, Rabce-Zdroju. Mają one obsadzać roślinami okolice ulic Tetmajera i ulic Malwowych. W Lesznie rośliny już posadzono.
Rok 2023 Senat ustanowił Rokiem Włodzimierza Tetmajera w setną rocznicę śmierci artysty. Tetmajer zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. Na świat przyszedł w Harklowej, w powiecie nowotarskim, w 1861 r. Był jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, przede wszystkim znanym ze swoich obrazów, grafik oraz działalności społecznej i politycznej. W swoim malarstwie tworzył głównie wiejskie sceny rodzajowe, czerpiąc m. in. z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ par/