reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
6 czerwiec 2024

W Krakowie ogłoszono laureatów Europejskich Nagród Dziedzictwa

zdjęcie: W Krakowie ogłoszono laureatów Europejskich Nagród Dziedzictwa / fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe
fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe
W krakowskim oddziale międzynarodowej organizacji Europa Nostra ogłoszono zwycięzców tegorocznych Europejskich Nagród Dziedzictwa / Nagród Europa Nostra. Te najważniejsze europejskie nagrody dla projektów, osób, organizacji i instytucji działających w obszarze dziedzictwa powędrują do 26 laureatów z 18 krajów. Trzy wyróżnienia zostały przyznane osiągnięciom z Polski.
REKLAMA

Europejskie Nagrody Dziedzictwa / Nagrody Europa Nostra to prestiżowe wyróżnienie przyznawane organizacjom, instytucjom i osobom realizującym projekty w zakresie dziedzictwa kulturowego i naturalnego oraz działającym na rzecz zachowania, edukacji, promocji i tworzenia rozwiązań dla sektora dziedzictwa.

Do tegorocznej edycji zgłoszono 206 wniosków z 38 krajów Europy. Laureatów wybrało międzynarodowe grono ekspertów pod przewodnictwem profesora Jacka Purchli, wiceprezydenta organizacji Europa Nostra. W gronie zwycięzców znalazło się aż trzech laureatów z Polski. Dodajmy, że spośród 38 państw Europy, biorących udział w konkursie, Polska jest trzecim z kolei najbardziej utytułowanym krajem.

Wszyscy tegoroczni polscy laureaci Nagród Europa Nostra są związani ze Śląskiem. Nagrodzono: Zabytkową Kopalnię Ignacy w Rybniku, model rewitalizacji rzemiosła Serfenta oraz dr. Piotra Gerbera.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku została nagrodzona w kategorii „Konserwacja i Adaptacja”. Dzięki wspólnym wysiłkom byłych górników, miasta, państwa i funduszy unijnych, historyczny zespół kopalni węgla kamiennego (jednej z najstarszych w Polsce, powstałej w 1792 roku) został zachowany i zaadaptowany dla celów centrum kulturalno-rekreacyjnego. Projekt ten może stanowić inspirację dla innych kopalni węgla w Europie, którym grozi zamknięcie.

W kategorii „Edukacja, Szkolenia i Umiejętności” nagrodę otrzymał model rewitalizacji rzemiosła Serfenta. Zaprojektowany i wdrożony w Cieszynie przez Stowarzyszenie Serfenta model rewitalizacji dziedzictwa powstawał przez ponad piętnaście lat, a jego podstawą było rzemiosło koszykarskie. We współpracy z rzemieślnikami, projektantami i indywidualnymi osobami z Polski i innych krajów Europy, zespół Serfenty testował nowe sposoby skutecznego przekazywania umiejętności w zakresie niematerialnego dziedzictwa.

W kategorii „Mistrzowie dziedzictwa” nagrodzony został dr Piotr Gerber z Wrocławia. Piotr Gerber poświęcił swoje życie ochronie dziedzictwa poprzemysłowego. Odegrał istotną rolę w podnoszeniu świadomości społecznej i zrozumienia dla znaczenia rozwoju dziedzictwa technicznego i technologicznego zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wskaż laureata Nagrody Publiczności

Zwycięzcy Europejskich Nagród Dziedzictwa / Nagród Europa Nostra zostaną uhonorowani podczas ceremonii, która odbędzie się 7 października w Ateneum Rumuńskim. To najbardziej prestiżowa sala koncertowa w Bukareszcie, która niedawno otrzymała Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label).

Współgospodarzami wydarzenia będą komisarz europejska Iliana Ivanova i prezydent wykonawczy Europa Nostra Hermann Parzinger. Podczas ceremonii zostaną ogłoszeni laureaci Grand Prix oraz zdobywca Nagrody Publiczności, wybrani spośród tegorocznych laureatów. Laureaci Grand Prix i Nagrody Publiczności otrzymają po 10 000 euro. Trwa etap głosowania, który pozwoli wyłonić laureata Nagrody Publiczności. Głosowanie online jest dostępne pod tym linkiem − głosy na wybrane projekty można oddawać do 22 września.

Przypomnijmy: w ubiegłym roku jedyna nagroda dla Polski została przyznana za konserwację i projekt badawczy dotyczący Ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie, a ceremonia wręczenia nagrody była częścią obchodów 45. rocznicy wpisu Krakowa na Listę UNESCO.


Europa Nostra to powstała w latach 60. XX w. europejska federacja organizacji pozarządowych zajmujących się dziedzictwem (skupia organizacje z kilkudziesięciu krajów). Od 2022 roku propagowanie dobrych praktyk w zakresie dziedzictwa, inicjowanie współpracy pomiędzy organizacjami i instytucjami zajmującymi się dziedzictwem oraz merytoryczne wsparcie dla osób działających w tym zakresie w Europie Środkowej i Wschodniej należy do zadań regionalnego centrum Europa Nostra w Krakowie – Europa Nostra Heritage Hub, którego operatorem jest Towarzystwo Miłośników Zabytków i Historii Krakowa. Dodatkowe informacje: Heritage Hub Kraków.

 
Źródło: UM Kraków / Anna Latocha
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
5°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-11-30 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 13:00
miejsce
Sala Teatralna Centrum Kultury św....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 16:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 17:30
miejsce
Muzeum Armii Krajowej im. gen....
wstęp biletowany