Wrześniowe wydarzenia w SCKM
fot. nadesłane
Trwa rekrutacja uzupełniająca na zajęcia w SCKM – razem z Wami planujemy powakacyjny, gorący czas powrotu, pełen nowych wyzwań. Kto chętny – niech się spieszy i zapisuje, bo liczba miejsc kurczy się!
REKLAMA
Zapraszamy Was do przejrzenia naszej bogatej oferty, którą nieustannie poszerzamy i udoskonalamy. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie. Bo i dla tańczących i muzyków, plastyków, pasjonatów filmu, teatru, sportu itd., mamy w naszym repertuarze od groma propozycji! Gwarantujemy Wam dobrą zabawę, a przy okazji nieustający rozwój poprzez możliwość samodzielnego odkrywania, doświadczania, poszukiwania pod ciepłym okiem prowadzących – Waszych przewodników. Dbamy również o to, aby Wasze postępy i osiągnięcia mogły zostać pokazane szerszej publiczności – do Waszej dyspozycji są ściany galerii, scena teatralna i blask świateł! Jesteśmy otwarci i szczęśliwi, kiedy to Wy przychodzicie do nas ze swoimi pomysłami.
Naszą ideą jest również stworzenie dla Was cudownego miejsca spędzania wolnego czasu, poznawania ciekawych ludzi, spotkań z przyjaciółmi, wspólnego, kreatywnego działania. Waszego drugiego domu. Chcemy być dla Was miejscem, dzięki któremu, a zwłaszcza dzięki obecnym tu wspaniałym nauczycielom, uda się Wam odkrywać i rozwijać talenty i z tymi najcenniejszymi skarbami wyruszyć w dalszą, życiową drogę! Jesteśmy tu dla Was!
Nasze propozycje zajęć stałych
REKRUTACJA NA ZAJĘCIA WYMAGANE DOKUMENTY:
REGULAMIN REKRUTACJI
Procedury organizacji zajęć w warunkach zagrożenia epidemiologicznego
Agata Borek – Obrazy morficzne
05/09 - 04/10/2020
Działalność Galerii Atelier II w nowym roku szkolnym inaugurujemy wystawą prac Agaty Borek, artystki urodzonej i związanej na stałe z naszym miastem, absolwentki Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektury Krajobrazu oraz podyplomowych studiów w zakresie malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Agata Borek prowadzi własną pracownię projektową, ciągle poszukując i rozwijając nowoczesne techniki malarskie, eksperymentuje z formą organiczną i fakturą, która czasem sama wyłania się z jej obrazów.
Jej prace charakteryzują się specyficzną mikrostrukturą biomorficzną, jak gdyby artystce zależało na spojrzeniu w głąb tkanek i eksploracji materii organicznej, z której składa się nasza ziemska egzystencja.
Przyglądając się jej obrazom, nie sposób uwolnić się od wrażenia jakiegoś biologicznego rozrastania się, pączkowania i szeroko rozumianej proliferacji. Przemieszanie struktur organicznych ni to mchów, porostów, ni to komórek lub grzybni wyrastającej ze wspólnej substancji noszą, także ledwo wyczuwalny element rozkładu, materii zmurszałej i strawionej. W twórczości krakowskiej artystki możemy dostrzec jakiś symboliczny cykl lub pętlę życia: rodzenia się, rozrostu, obumierania, by znów na szczątkach zepsucia rozpocząć nową wegetację. Można też ponadto doszukać się w obrazach Agaty Borek nawiązania lub dalekie echa twórczości Maxa Ernsta z jego egzystencjalnym niepokojem związanym z czasami wojny i nazizmu.
Michał Baca
VII (Pandemiczny) Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru — trwa nabór
01/09 - 27/09/2020
Tegoroczna edycja będzie inna. Wszyscy mierzymy się z obecną sytuacją, która wyjątkowo mocno dotknęła środowiska teatrów alternatywnych oraz nowymi drogami teatralnej narracji w dobie pandemii. Ta sytuacja zachęca nas do spotkania, żywego i fizycznego, jednak zamkniętego w zupełnie nowej formule festiwalowej dostosowanej do obecnej sytuacji epidemiologicznej.
• Festiwal odbędzie się w dniach 23-24.10.2020
• Termin nadsyłania zgłoszeń 27.09.2020
Prosimy o przesłanie wypełnionej, karty zgłoszenia, ridera technicznego, minimum 3 zdjęć, opisu spektaklu i teatru, oraz rejestracji audiowizualnej spektaklu na adres setlak.sckm@gmail.com Jesteśmy ciekawi głosu młodego pokolenia w kontekście przemian społecznych i artystycznych w dobie pandemii. Kształtowania się nowej narracji oraz nowych rozwiązań wynikających z sytuacji jaka nas dotknęła. Oczekujemy od was manifestu, ukazującego, że nawet taka sytuacja, nie doprowadzi do zatracenia idei tworzenia teatru dla żywego widza.
Zapraszamy wszystkie gatunki i rodzaje teatru!
65. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
03/06 - 10/09/2020
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie wznawia 65. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Podstawą decyzji jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestników. Obowiązuje nas przestrzeganie warunków określonych przez rząd oraz właściwe władze samorządowe i inspektorów sanitarnych
Komunikat Towarzystwa Kultury Teatralnej
Konkurs jest imprezą otwartą, skierowaną do uczniów szkół średnich oraz dorosłych z Krakowa i powiatów byłego województwa krakowskiego. Konkurs prowadzony jest w formie czterech odrębnych turniejów.
• Turniej recytatorski
• Turniej „Wywiedzione ze słowa”
• Turniej teatrów jednego aktora
• Turniej poezji śpiewanej
Zgłoszenia do eliminacji rejonowych prosimy przesłać do 10 września 2020 r. na adres: sckm.krakow@gmail.com
• Regulamin
• Karta Zgłoszenia Recytacja i "Wywiedzione ze słowa"
• Karta Zgłoszenia teatr jednego aktora
• Karta Zgłoszenia poezja śpiewana
Informacje o terminach (godzinach i dniu) w konkretnych kategoriach udzielać będzie Joanna Miczałowska pod nr tel. 12 430-50-90.
Konkurs prowadzony jest w drodze wielostopniowych eliminacji. SCKM jest organizatorem etapu rejonowego, który odbędzie się 14, 15 i 16 IX 2020 r. Kwalifikuje on laureatów do etapu wojewódzkiego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.
Eliminacje miejskie - Miasto Kraków 8 i 9 września 2020 r. Organizuje Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy oś. Tysiąclecia 15, tel. 126484998
Etap wojewódzki musi odbyć się do 26 września 2020 w Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie. Ostatnim etapem są przeglądy finałowe.
Konkurs ma już 64-letnią tradycję. Celem konkursu jest skłonienie uczestników do kolejnej rozmowy językiem poezji, szukania własnej, osobistej interpretacji utworów. Za najciekawsze, najbardziej własne interpretacje utworów, regulamin otwiera perspektywę udziału w specjalnych zdarzeniach.
Konkurs pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem Za co powinniśmy kochać naszych noblistów?
Wykłady z Historii Sztuki
Cykl wykładów dotyczących wybranych zagadnień sztuki europejskiej i polskiej. Fantastyczna pomoc dla osób, które przygotowują się do matury z historii sztuki, olimpiady artystycznej, egzaminów wstępnych na kierunki artystyczne i humanistyczne. Zapraszamy także wszystkich zainteresowanych historią kultury europejskiej, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę.
Wrzesień
7.09, godz. 17.00 - "Sztuka prehistoryczna - paleolityczne i neolityczne zabytki Europy"
10.09, godz. 17.00 - Ku nowoczesności: między barokiem a klasycyzmem
14.09, godz. 17.00 - Sztuka starożytnego Egiptu
17.09, godz. 17.00 - Klasycyzm w Europie, cz.I.
21.09, godz. 17.00 - Sztuka egejska
24.09, godz. 17.00 - Klasycyzm w Europie, cz.II
28.09, godz. 17.00 - Architektura starożytnej Grecji
Inna Bajka - Do Poduchy
Kiedy wieczorem nie chce się spać albo spać się chce a zasnąć jakoś nie, kiedy w głowie tysiące myśli z poprzedniego dnia lub planów na następny, Inna Bajka szepcze: "Hej, hej posłuchaj mnie proszę. Zamknij oczy, wtul policzek w poduchę, popłyń ze mną, wszystko będzie dobrze, mam dla ciebie taką historię".
Inna Bajka - Playlista
W czasach pandemii kiedy niełatwo spotkać się na comiesięcznych innobajkowych opowieściach, Inna Bajka przychodzi do waszych domów wieczorową porą, razem z księżycem i gwiazdami.
Opowiada: Ola Barczyk
Grają: Piotr Niedziałek, Jan Krawczyk, Roman Ślazyk
Dobre opowieści
Pierwszy odcinek roślinnych historii w wersji audio z przepiękną grafiką Agnieszki Polańskiej, wszystkimi dźwiękami świata Janka Krawczyka, realizacją dźwiękową Janusza Świętonia a z pomysłu i wykonania Oli Barczyk.
Dobre opowieści - Playlista
Będą karmić i rozum i serce. Wśród bohaterów pojawią się takie rośliny, które często mijamy po drodze, rosnące pospolicie, ogólnodostępne, a które mało znamy - czasem z „nazwiska” a czasem tylko z widzenia a czasem znikąd.
Śpiewa i opowiada Aleksandra Barczyk
Dopowieści
„Dopowieści" to 3 cykle autorskich teatralnych opowieści w odcinkach, zrealizowanych przez Fundację Wszyscy Obecni w trzy tematy – Kuchnia, Strych i Ogród.
Na każdy cykl składają się:
1) teatralizowana opowieść w dwóch częściach: mówiona i migana
2) impresja inspirowana opowieścią
3) warsztat artystyczny
Naszą ideą jest również stworzenie dla Was cudownego miejsca spędzania wolnego czasu, poznawania ciekawych ludzi, spotkań z przyjaciółmi, wspólnego, kreatywnego działania. Waszego drugiego domu. Chcemy być dla Was miejscem, dzięki któremu, a zwłaszcza dzięki obecnym tu wspaniałym nauczycielom, uda się Wam odkrywać i rozwijać talenty i z tymi najcenniejszymi skarbami wyruszyć w dalszą, życiową drogę! Jesteśmy tu dla Was!
Nasze propozycje zajęć stałych
REKRUTACJA NA ZAJĘCIA WYMAGANE DOKUMENTY:
- Wwnioski o przyjęcie na zajęcia (właściwa rekrutacja) – 2.06-3.07.2020
- podpisany wniosek można zeskanować i przesłać elektronicznie na adres biuro@sckm.krakow.pl
- wykonać fotografię wniosku i wysłać go na powyższego maila
- wysłać samo oświadczenie o wyrażeniu chęci uczestnictwa w danych zajęciach na adres biuro@sckm.krakow.pl
- wydrukowany i podpisany wniosek przywieźć do placówki i wrzucić do skrzynki przy wejściu do budynku przy ul. Wietora 13-15 lub przekazać portierowi (dzwonić - dzwonek przy drzwiach)
- wnioski można będzie również pobrać na portierni w budynku SCKM przy ul. Wietora 13-15
REGULAMIN REKRUTACJI
Procedury organizacji zajęć w warunkach zagrożenia epidemiologicznego
Agata Borek – Obrazy morficzne
05/09 - 04/10/2020
Działalność Galerii Atelier II w nowym roku szkolnym inaugurujemy wystawą prac Agaty Borek, artystki urodzonej i związanej na stałe z naszym miastem, absolwentki Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektury Krajobrazu oraz podyplomowych studiów w zakresie malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Agata Borek prowadzi własną pracownię projektową, ciągle poszukując i rozwijając nowoczesne techniki malarskie, eksperymentuje z formą organiczną i fakturą, która czasem sama wyłania się z jej obrazów.
Jej prace charakteryzują się specyficzną mikrostrukturą biomorficzną, jak gdyby artystce zależało na spojrzeniu w głąb tkanek i eksploracji materii organicznej, z której składa się nasza ziemska egzystencja.
Przyglądając się jej obrazom, nie sposób uwolnić się od wrażenia jakiegoś biologicznego rozrastania się, pączkowania i szeroko rozumianej proliferacji. Przemieszanie struktur organicznych ni to mchów, porostów, ni to komórek lub grzybni wyrastającej ze wspólnej substancji noszą, także ledwo wyczuwalny element rozkładu, materii zmurszałej i strawionej. W twórczości krakowskiej artystki możemy dostrzec jakiś symboliczny cykl lub pętlę życia: rodzenia się, rozrostu, obumierania, by znów na szczątkach zepsucia rozpocząć nową wegetację. Można też ponadto doszukać się w obrazach Agaty Borek nawiązania lub dalekie echa twórczości Maxa Ernsta z jego egzystencjalnym niepokojem związanym z czasami wojny i nazizmu.
Michał Baca
VII (Pandemiczny) Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru — trwa nabór
01/09 - 27/09/2020
Tegoroczna edycja będzie inna. Wszyscy mierzymy się z obecną sytuacją, która wyjątkowo mocno dotknęła środowiska teatrów alternatywnych oraz nowymi drogami teatralnej narracji w dobie pandemii. Ta sytuacja zachęca nas do spotkania, żywego i fizycznego, jednak zamkniętego w zupełnie nowej formule festiwalowej dostosowanej do obecnej sytuacji epidemiologicznej.
• Festiwal odbędzie się w dniach 23-24.10.2020
• Termin nadsyłania zgłoszeń 27.09.2020
Prosimy o przesłanie wypełnionej, karty zgłoszenia, ridera technicznego, minimum 3 zdjęć, opisu spektaklu i teatru, oraz rejestracji audiowizualnej spektaklu na adres setlak.sckm@gmail.com Jesteśmy ciekawi głosu młodego pokolenia w kontekście przemian społecznych i artystycznych w dobie pandemii. Kształtowania się nowej narracji oraz nowych rozwiązań wynikających z sytuacji jaka nas dotknęła. Oczekujemy od was manifestu, ukazującego, że nawet taka sytuacja, nie doprowadzi do zatracenia idei tworzenia teatru dla żywego widza.
Zapraszamy wszystkie gatunki i rodzaje teatru!
65. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
03/06 - 10/09/2020
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie wznawia 65. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Podstawą decyzji jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestników. Obowiązuje nas przestrzeganie warunków określonych przez rząd oraz właściwe władze samorządowe i inspektorów sanitarnych
Komunikat Towarzystwa Kultury Teatralnej
Konkurs jest imprezą otwartą, skierowaną do uczniów szkół średnich oraz dorosłych z Krakowa i powiatów byłego województwa krakowskiego. Konkurs prowadzony jest w formie czterech odrębnych turniejów.
• Turniej recytatorski
• Turniej „Wywiedzione ze słowa”
• Turniej teatrów jednego aktora
• Turniej poezji śpiewanej
Zgłoszenia do eliminacji rejonowych prosimy przesłać do 10 września 2020 r. na adres: sckm.krakow@gmail.com
• Regulamin
• Karta Zgłoszenia Recytacja i "Wywiedzione ze słowa"
• Karta Zgłoszenia teatr jednego aktora
• Karta Zgłoszenia poezja śpiewana
Informacje o terminach (godzinach i dniu) w konkretnych kategoriach udzielać będzie Joanna Miczałowska pod nr tel. 12 430-50-90.
Konkurs prowadzony jest w drodze wielostopniowych eliminacji. SCKM jest organizatorem etapu rejonowego, który odbędzie się 14, 15 i 16 IX 2020 r. Kwalifikuje on laureatów do etapu wojewódzkiego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.
Eliminacje miejskie - Miasto Kraków 8 i 9 września 2020 r. Organizuje Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy oś. Tysiąclecia 15, tel. 126484998
Etap wojewódzki musi odbyć się do 26 września 2020 w Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie. Ostatnim etapem są przeglądy finałowe.
Konkurs ma już 64-letnią tradycję. Celem konkursu jest skłonienie uczestników do kolejnej rozmowy językiem poezji, szukania własnej, osobistej interpretacji utworów. Za najciekawsze, najbardziej własne interpretacje utworów, regulamin otwiera perspektywę udziału w specjalnych zdarzeniach.
Konkurs pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem Za co powinniśmy kochać naszych noblistów?
Wykłady z Historii Sztuki
Cykl wykładów dotyczących wybranych zagadnień sztuki europejskiej i polskiej. Fantastyczna pomoc dla osób, które przygotowują się do matury z historii sztuki, olimpiady artystycznej, egzaminów wstępnych na kierunki artystyczne i humanistyczne. Zapraszamy także wszystkich zainteresowanych historią kultury europejskiej, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę.
Wrzesień
7.09, godz. 17.00 - "Sztuka prehistoryczna - paleolityczne i neolityczne zabytki Europy"
10.09, godz. 17.00 - Ku nowoczesności: między barokiem a klasycyzmem
14.09, godz. 17.00 - Sztuka starożytnego Egiptu
17.09, godz. 17.00 - Klasycyzm w Europie, cz.I.
21.09, godz. 17.00 - Sztuka egejska
24.09, godz. 17.00 - Klasycyzm w Europie, cz.II
28.09, godz. 17.00 - Architektura starożytnej Grecji
Inna Bajka - Do Poduchy
Kiedy wieczorem nie chce się spać albo spać się chce a zasnąć jakoś nie, kiedy w głowie tysiące myśli z poprzedniego dnia lub planów na następny, Inna Bajka szepcze: "Hej, hej posłuchaj mnie proszę. Zamknij oczy, wtul policzek w poduchę, popłyń ze mną, wszystko będzie dobrze, mam dla ciebie taką historię".
Inna Bajka - Playlista
W czasach pandemii kiedy niełatwo spotkać się na comiesięcznych innobajkowych opowieściach, Inna Bajka przychodzi do waszych domów wieczorową porą, razem z księżycem i gwiazdami.
Opowiada: Ola Barczyk
Grają: Piotr Niedziałek, Jan Krawczyk, Roman Ślazyk
Dobre opowieści
Pierwszy odcinek roślinnych historii w wersji audio z przepiękną grafiką Agnieszki Polańskiej, wszystkimi dźwiękami świata Janka Krawczyka, realizacją dźwiękową Janusza Świętonia a z pomysłu i wykonania Oli Barczyk.
Dobre opowieści - Playlista
Będą karmić i rozum i serce. Wśród bohaterów pojawią się takie rośliny, które często mijamy po drodze, rosnące pospolicie, ogólnodostępne, a które mało znamy - czasem z „nazwiska” a czasem tylko z widzenia a czasem znikąd.
Śpiewa i opowiada Aleksandra Barczyk
Dopowieści
„Dopowieści" to 3 cykle autorskich teatralnych opowieści w odcinkach, zrealizowanych przez Fundację Wszyscy Obecni w trzy tematy – Kuchnia, Strych i Ogród.
Na każdy cykl składają się:
1) teatralizowana opowieść w dwóch częściach: mówiona i migana
2) impresja inspirowana opowieścią
3) warsztat artystyczny
PRZECZYTAJ JESZCZE