Wystawa Wrzesień 1939.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Archiwum Akt Nowych przy współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz Archiwami Państwowymi w Poznaniu i Lesznie zaprasza do zwiedzania okolicznościowej wystawy pt. „WRZESIEŃ 1939 - CZAS KRWI I CHWAŁY”.
Koronawirus
małopolskie
1805
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Na wystawie są prezentowane oryginalne dokumenty dotyczące okresu poprzedzającego wybuch wojny, a także kampanii obronnej i jej konsekwencji dla Polski. Ważniejsze dokumenty obejmują, chronologicznie: służbę Karola Wojtyły w Junackich Hufcach Pracy w 1938 r., międzynarodowe reperkusje związane z podpisaniem Paktu Ribbentrop-Mołotow, materiały wytworzone przez dowództwo obrony Lwowa i Warszawy oraz rozkazy i meldunki z ostatnich dni walk Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. W części ekspozycji odnoszącej się do konsekwencji wojny obronnej 1939 roku są przedstawione archiwalia i muzealia związane z powstaniem rządu RP we Francji, a także z sytuacją Polaków w ZSRR – w tym pierwsze sporządzone Listy Katyńskie. Pokazujemy również dokumenty obrazujące losy Polaków w niewoli niemieckiej. Na zakończenie wystawy zaprezentowano wybrane rysunki polskich dzieci ze szkół podstawowych, wykonane w ramach konkursu „Wojna w oczach dziecka” w 1946 r. Wystawie towarzyszą reprodukcje polskich afiszy i artykułów prasowych z epoki.

Zwieńczeniem wystawy jest objaśnienie znaczenia ikonografii sukienki „Jasnogórskiej Hetmanki”, ozdobionej odznaczeniami, odznakami i proporczykami jednostek Wojska Polskiego z 1939 r., która została złożona jako votum przez weteranów i kombatantów walk o niepodległą Polskę.

Po uroczystości otwarcia wystawy, które odbędzie się w poniedziałek 2 września, o godzinie 15:00 w gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66, nastąpi premierowy pokaz filmu Eugeniusza Starky'ego "Ostatni Korespondent - Julien Bryan - Oblężenie Warszawy 1939".

Na premierze obecny będzie Sam Bryan, syn Juliena, oraz Pani Kazimiera Mika i Pan Zygmunt Aksjenow, bohaterowie filmu, słynna dziewczynka opłakująca zabitą siostrę, oraz chłopiec ratujący kanarka ze zrujnowanego domu.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
1805
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2020-09-03 20:00
miejsce
Klub Zet Pe Te, Kraków, Dolnych...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-04 20:00
miejsce
Teatr Barakah, Kraków, Paulińska 28
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-07 19:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-08 20:00
miejsce
Plac Nowy 1, Kraków, plac Nowy 1
wstęp biletowany