12 październik 2019

Oferta SCKM na najbliższe dni - teatr, taniec, zajęcia dla dzieci

fot. nadesłane
Projekty skierowane do dzieci i młodzieży, realizowane przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w najbliższych dniach. To wydarzenia, które zainteresują zarówno młodsze i starsze dzieci jak i całe rodziny.
REKLAMA
Noc Poezji - milion znaczeń w jednym wierszu 12/10/2019, godz. 16:00 Wstęp wolny

Prowadzenie: Krystyna Hussak-Przybyło, Piotr Przybyło

W programie nocy interaktywne czytanie poezji. Prezentacja etiudy teatralnej oraz zaproszenie dziecięcej widowni do wspólnego rozczytywania poezji Tadeusza Kubiaka.
Dlaczego warto z dziećmi zająć się poezją? Po co poeci piszą dla dzieci?

Trafnie wyjaśniła to żona Tadeusza  Kubiaka, kierując swą wypowiedź do najmłodszych. Pisała w pisemku „Miś: „Tadeusz zaczął pisać dużo wierszy dla Was, kiedy urodziła mu się córka Małgosia. To ona stanowiła impuls dla poety, który — przyjmując rolę przewodnika, współtowarzysza zabaw, a nieraz wręcz nauczyciela — opisywał i objaśniał córce, a tym samym każdemu dziecięcemu odbiorcy, pełen tajemnic świat”.

Poezja  dziecięca poszerza wiedzę dziecka o człowieku, o świecie w jego rozlicznych wymiarach, kształtach i konfiguracjach. Odsłania tajemnice rzeczywistości, wyjaśnia zjawiska natury, ukazuje twory myśli ludzkie – przybliża dziecku cały świat, a nawet wszechświat. Poezja dziecięca poprzez swe niebanalne metafory może stanowić również świetną inspirację do tworzenia, może nauczyć młodego człowieka patrzenia na świat w kontekście artystycznym.


Pomysł na niedzielę „Laboratorium Przedmiotu” 13/10/2019, godz. 11:00 Wstęp wolny

Prowadzenie: Dominik Setlak

W ramach październikowego „Pomysłu na niedzielę” zapraszamy na „Laboratorium Przedmiotu”, które poprowadzi tajemniczy Kinimod Kaltes. Dzięki Niemu staniemy się świadkami przedmiotu. Będziemy badać jego znaczenie w świecie, a przede wszystkim jego historię. Podczas eksperymentów spróbujemy odwrócić znaczenie słowa, obiektu i obrazu w celu poszerzenia granic możliwości i wyobraźni. W materii przedmiotu będziemy działać bez ograniczeń, bo przecież każdy przedmiot ma co najmniej 1000 zastosowań!

„Pomysł na niedzielę” to nowa propozycja dobrej zabawy skierowana do Rodzin, wchodząca w skład projektu „Godziny dla Rodziny”, który ponadto tworzą: „Inna Bajka”, „Cyrk Rodzinny” i „Akademia Pana Piórko”.


Krakowski Teatr Tańca "MY|WY" 16/10/2019, godz. 19:00

 
Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji mailowej: sckm.krakow@gmail.com

Krakowski Teatr Tańca oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie zapraszają na spektakl Eryka Makohona pt. „MY|WY. Punktem wyjścia w spektaklu jest temat polaryzacji polskiego społeczeństwa drugiej dekady XXI w. Poprzez fizyczne oddzielenie przestrzeni oglądających i oglądanych autor ukazuje dramaturgię sytuacji wyraźnego podziału.

Jak pisał jeden z recenzentów, efekt tego scenograficznego zabiegu jest oczywiście symboliczny. Oczka rozpiętej siatki pozwalają dostrzec wszystko to, co dzieje się na scenie, a jednocześnie ustanawiają wyraźną granicę pomiędzy… No właśnie? Pytanie o to, co (kogo?) ta granica oddziela od siebie, jest w spektaklu Krakowskiego Teatru Tańca problemem wiodącym. Osobność jest pozorna – przekonują twórcy My|Wy, snując swoją opowieść o absurdalnym i absurdalnie umacniającym się z dnia na dzień podzieleniu.


VI Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru 18 - 20/10/2019 Wstęp wolny

Hasło tegorocznej edycji jest wielowymiarowym wyzwaniem dla zmierzenia się z cyfryzacją przestrzeni w jakiej funkcjonuje młody twórca. Czy Internet prowadzi do zatracenia oddolnych inicjatyw i pasji? Czy wręcz przeciwnie stanowi on podstawę dla działania nowego pokolenia artystów.

Jesteśmy ciekawi głosu jakie młode pokolenie zabiera w kontekście przemian cybernetycznych w kontekście społecznym i międzyludzkim jak i w aspekcie samej twórczości artystycznej.

Niewątpliwym jest fakt, że współczesny teatr czepie bardzo mocno z najnowszych dziedzin technologicznych, osiągnięć cyfrowych i wirtualnych, a także powstałych w dzięki temu nowej dziedziny jaką stały się zapoczątkowane przez grupę Fluxus Intermedia.

Zagłębienie się w refleksje nad sferą wirtualną, jest jedynie pretekstem do szerszej dyskusji o teatrze. Zatem spektakle nie muszą bezpośrednio nawiązywać do tematu wtajemniczenia.

Teatr w Krzywym Zwierciadle - "(Na)Cięcie"
Teatr Imponderabilia - "Instrukcja montowania dzieci"
Iwona Konecka - "Atrapa i Utopia"
Teatr Spotkań Wielu - "Od obozu do wywozu"
Rajstopy - "Jest Wojna"
Kolektyw Ilustracje - "Piotruś"
Aleksandra Sasza Skorupa - "Wasilewska"
ETNA - "Na początku zawsze jest chaos"
Teatr Sokół - "Domino"
Grupa teatralna Forma - "Odwrócenie"
Teatr Tetraedr - "Pływak"
Teatr Narybek From Poland - "wyspa"
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
13.7°C
wschód słońca: 05:22
zachód słońca: 18:07
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-03-29 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-29 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-29 20:00
miejsce
Artefakt Café, Kraków, ul, Dajwór 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-30 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany