10 filmów na 10-lecie Przestrzeni obrazu
Początek projektowi dała projekcja filmu Simona Targeta „Brzostek. Historia pewnego powrotu” (Nagroda specjalna na WJFF 2014). Obraz ten opowiada o powrocie związanego z Żydowskim Muzeum Galicja prof. Jonathana Webbera do miejsca urodzenia jego przodków – Brzostka na Podkarpaciu oraz o przywróceniu pamięci o Żydach w tamtym regionie.
Pokaz odbył się 21 stycznia 2015 roku w Żydowskim Muzeum Galicja i od tego czasu organizatorom wydarzenia udało się zaprezentować małopolskiej publiczności ponad 100 filmów. „Przestrzeń obrazu” odbywa się podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie i od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno gości festiwalowych, jak i mieszkańców.
Projekt to szeroka panorama filmów o tematyce żydowskiej, które zostały wybrane przez selekcjonerów i selekcjonerki festiwalu Kamera Dawida. Głównym założeniem przyjętym przez organizatorów jest próba uchwycenia różnorodności diaspor żydowskich z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Europy Środkowej. W programie znajdują się zarówno produkcje zaangażowane, jak i nagradzane na największych światowych festiwalach wysokobudżetowe produkcje. „Przestrzeń obrazu” daje impuls do refleksji na historią i kulturą Żydów oraz nad współczesnym życiem żydowskim – naszą teraźniejszością.
W programie jubileuszowego przeglądu znalazło się 10 filmów:
- „Restauracja bez nazwy”, reż. Peter Keller, Stefan Sarazin (pokaz plenerowy na dziedzińcu Muzeum Inżynierii i Techniki)
- „Jedno życie”, reż. James Hawes
- „Początek”, reż. Stephane Freiss
- „Golda”, reż. Guy Nattiv
- „Dzieci pokoju”, reż. Maayan Schwartz
- „Po co tam jedziesz?” reż. Jasmine Kainy
- „Porwany”, reż. Marco Bellocchio
- „Delegacja”, reż. Asaf Saban
- „Marzec ‘68”, reż. Krzysztof Lang
- „Dziennik Reni Spiegel”, reż. Miłosz Kozioł.
Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.
Miejsca pokazów: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18 (poza pokazem inauguracyjnym 23 czerwca, o godz. 22.00, który odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. św. Wawrzyńca 15).
Szczegóły na stronie internetowej galicjajewishmuseum.org.