Finał cyklu herstorycznych spotkań literackich w Domu Utopii
Spotkanie z Joanną Erbel
Jak zmienić sposób myślenia i przebudować system społeczno-ekonomiczny? Co zrobić, by zatrzymać katastrofę klimatyczną? Jak lokalne działania przecierają drogę szerszym trendom? Takie pytania stawia przed nami Joanna Erbel, socjolożka, ekspertka ds. mieszkaniowych i budowania miejskiej odporności, a także dyrektorka ds. protopii CoopTech Hub.
Spotkanie z Joanną Erbel, prowadzone przez Paulinę Małochleb, odbędzie się 14 czerwca o godz. 18.00 w Domu Utopii. Przedyskutujemy sposoby wymyślania świata na nowo, tworzenia nowych narracji opierających się na pozytywnych wizjach przyszłości, które będą służyć nam za drogowskaz i mobilizować nas do działania. Porozmawiamy o tym, jak wygląda życie innowatorki poszukującej lepszego świata, która zachęca nas, abyśmy nie pozostawali w sferze marzeń, ale testowali własne wizje, bo tylko w praktyce możemy rozstrzygnąć, czy dane rozwiązanie sprawdzi się czy nie.
Spotkanie z Magdaleną Milert i Moniką Świerkosz
Tydzień później, 21 czerwca o godz. 18.00, gościniami Domu Utopii będą Monika Świerkosz i Magdalena Milert, z którymi Paulina Małochleb porozmawia na temat Anny Ptaszyckiej (1911-1967) – architektki, urbanistki, harcerki i pionierki projektowania zieleni w miastach. Ptaszycka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, prowadziła biuro projektowe z mężem, Tadeuszem. W czasie II wojny światowej badała organizację miejskich terenów zielonych i brała udział w konspiracji oraz powstaniu warszawskim, za co otrzymała Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi. Po wojnie pracowała nad odbudową Warszawy i Wrocławia, a od lat 50. XX w. działała w Krakowie, gdzie współtworzyła plany miasta i była adiunktką na Politechnice Krakowskiej.
Porozmawiamy o herstorii Anny Ptaszyckiej, przyjrzymy się też jej działalności urbanistycznej i architektonicznej. Punktem wyjścia do rozmowy będzie jej książka „Przestrzenie zielone w miastach” (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1950).
Szczegóły i wejściówki na wydarzenia dostępne są na stronie Domu Utopii.
Motywem przewodnim cyklu herstorycznych spotkań literackich w Domu Utopii są bohaterki, prekursorki, kobiety zwykłe i niezwykłe, które inspirują i przecierają mało znane szlaki. Biorą w nim udział zarówno autorki i autorzy nowości wydawniczych, jak i osoby, z którymi rozmawiamy na temat nieco starszych książek.