24 listopad 2022

„Ja jako ja” – jubileuszowa wystawa Bożeny Boby-Dygi

zdjęcie: „Ja jako ja” – jubileuszowa wystawa Bożeny Boby-Dygi / fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe
fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe
W Pałacu Sztuki przy pl. Szczepańskim trwa jubileuszowa wystawa prezentująca twórczość Bożeny Boby-Dygi, przygotowana z okazji 30-lecia pracy twórczej artystki. Przy okazji wystawy odbędą się także debata o syntezie sztuki oraz poetycko-muzyczny performans.
REKLAMA

Jak zauważają organizatorzy ekspozycji, stereotyp to według encyklopedycznej definicji „skrótowy, uproszczony i zabarwiony wartościująco obraz rzeczywistości funkcjonujący w świadomości społecznej”. Stereotyp służy do lapidarnego określania sytuacji lub dominującej cechy wydarzenia lub do przymiotu osoby, do której się odnosi. Czasem bywa nietrafny, ale z reguły w skrócie ukazuje to, co w naukowym opisie zajęłoby wiele wierszy.

− Pozytywne rozumienie stereotypu możemy odnieść do osoby i aktywności Bożeny Boby-Dygi. Trafne wydaje się w tym miejscu odwołanie do frazy „człowiek renesansu”. Ale w tym przypadku to za mało, należałoby ją nazwać jeszcze „kobietą baroku”, może nawet romantyzmu. Zważmy bowiem, jak wieloma i jak różnorodnymi dziedzinami się zajmuje, w każdej odnosząc sukcesy – podkreśla Waldemar Komorowski w zaproszeniu na jubileuszową wystawę.

Sama artystka, która działa w obszarze korespondencji sztuk wizualnych, audialnych, literackich, parateatralnych oraz intermediów, podkreśla, że jubileuszowa ekspozycja, zorganizowana z okazji 30-lecia działalności twórczej, jest jej autoportretem. Zachęca jednocześnie: „Pobawmy się wystawą. Pobawmy się w wystawę. Ja jestem obiektem. Moje życie jest dziełem”.

Wernisaż wystawy odbył się 22 listopada, a przed nami towarzysząca ekspozycji debata o syntezie sztuki (29 listopada, godz. 17.00). Wezmą w niej udział Joanna Warchoł, prezeska Okręgu Krakowskiego ZPAP, prof. Marek Chołoniewski AMPK/ASP Kraków, Michał Zabłocki, prezes Oddziału Krakowskiego SPP.

Z kolei 1 grudnia, o godz. 18.00 odbędzie się poetycko-muzyczny performans „Rozmowa wierszy ze Szczęsnym Wrońskim”. Będzie to także okazja do prezentacji utworu muzyczno-performatywnego „Spacer Ariadny” (prawykonanie) z udziałem Marii Sławek (skrzypce) Aleny Budziňáková-Palus, Wiesława Ochwata, Krzysztofa Madydy, Grzegorza Palusa, Macieja Zimki (akordeony). Dodatkowe informacje na stronie Pałacu Sztuki.

Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa.

 
Źródło: UM Kraków / Anna Latocha
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
1.3°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:39
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2022-12-05 17:00
miejsce
Nowohuckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 17:30
miejsce
Teatr Bagatela, Kraków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 20:15
miejsce
Teatr Bagatela, Kraków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 19:00
miejsce
Single Scena, Kraków, Świętego...
wstęp biletowany