24 listopad 2022

Jak konieczność oszczędzania energii wpływa na działalność instytucji kultury?

zdjęcie: Jak konieczność oszczędzania energii wpływa na działalność instytucji kultury? / fot. UM Kraków / Fot. Jan Graczyński
fot. UM Kraków / Fot. Jan Graczyński
W związku z Ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej krakowskie instytucje kultury wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu, które pomogą oszczędzać energię bez konieczności odczuwalnego dla mieszkańców ograniczania działalności czy oferty kulturalnej
REKLAMA

Redukcja natężenia oświetlenia korytarzy do bezpiecznego minimum, całkowite wyłączenie części oświetlenia zewnętrznego, iluminacji budynków, ograniczenie do niezbędnego minimum pracy wszelkich urządzeń klimatyzacyjnych w przestrzeniach galeryjnych i wspólnych, a także całkowite wyłączenie urządzeń klimatyzacyjnych w przestrzeniach biurowych, praca hybrydowa – to wybrane przykłady zmian, jakie wdrażają krakowskie instytucje kultury. Działania te mają na celu ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Warto od razu zaznaczyć, że instytucje kultury dawno już wdrożyły różne ekologiczne rozwiązania w codziennym funkcjonowaniu (takie jak na przykład energooszczędne oświetlenie czy korzystanie z paneli fotowoltaicznych), a wprowadzane teraz ograniczenia mają za zadanie dodatkowo zmniejszyć zużycie prądu w poszczególnych siedzibach i oddziałach. Krakowskie instytucje kultury starają się realizować zapisy Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej tak, by odbiorcy ich oferty jak najmniej odczuli negatywne skutki koniecznych zmian.

− Dyrektorzy krakowskich instytucji kultury przygotowali plany działań, które mają pozwolić oszczędzać energię, skupiając się przede wszystkim na tych obszarach funkcjonowania, które nie wpływają na ofertę kulturalną i nie mają przełożenia na jej odbiorców. Niezmiennie priorytetem jest dla nas utrzymanie wysokiej dostępności oferty kulturalnej miasta, a ewentualne ograniczenia godzin otwarcia proponowane są tylko w zakresie najmniej odczuwalnym dla mieszkańców – podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Przykładowo Centrum Kultury Podgórza poinformowało o ograniczeniu działania w okresie świąteczno-noworocznym, a Muzeum Krakowa wprowadza Dni dla Ziemi – w grudniowe poniedziałki oddziały instytucji będą zamknięte za wyjątkiem wystawy szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać także w poniedziałki, 5 i 26 grudnia, a także oddziału Rynek Podziemny otwartego 26 grudnia.

Instytucje skupiają się jednak na wprowadzeniu zmian w tych obszarach codziennego funkcjonowania, które umożliwią ograniczenie zużycia prądu bez wpływu na ofertę czy dostępność krakowskiej kultury dla mieszkańców i gości. Obok już wymienionych form oszczędności można przywołać także między innymi działania teatrów, które próby sceniczne zrealizują tylko przy oświetleniu roboczym, a pełen zakres mechaniki i oświetlenia scen używany będzie jedynie na próby generalne i spektakle. Wiele instytucji rezygnuje także z oświetlenia dekoracyjnego, świątecznego czy neonów.

 
Źródło: UM Kraków / Anna Latocha
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
1.7°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:39
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2022-12-04 20:00
miejsce
Klub Zaścianek, Kraków, Józefa...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 17:00
miejsce
Nowohuckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 17:30
miejsce
Teatr Bagatela, Kraków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 20:15
miejsce
Teatr Bagatela, Kraków, ul....
wstęp biletowany