reklama
kategoria: Miasto
17 czerwiec 2024

Jubileuszowa edycja Tynieckich Recitali Organowych

zdjęcie: Jubileuszowa edycja Tynieckich Recitali Organowych / fot. UM Kraków / Fot. Centrum Kultury Podgórza / materiały prasowe
fot. UM Kraków / Fot. Centrum Kultury Podgórza / materiały prasowe
Już od pół wieku łączą magię liczącego blisko 1000 lat opactwa Benedyktynów w Tyńcu z magią instrumentu, jakim są organy – nieoczywistego, wymagającego i ponadczasowego. Tegoroczne festiwalowe koncerty w ramach 50. edycji Tynieckich Recitali Organowych odbędą się w cztery niedziele lata – 7 i 21 lipca oraz 4 i 18 sierpnia. Początek zawsze o godz. 16.00.
REKLAMA

Tynieckie Recitale Organowe to cykl koncertów organowych, które odbywają się w wakacyjne niedziele w opactwie Benedyktynów w Tyńcu. W ramach wydarzenia prezentowana jest muzyka organowa z różnych epok – od renesansu, po współczesność. Formuła każdego z koncertów obejmuje solowy występ wirtuoza–organisty oraz kameralistów.

Od pierwszego koncertu do 50-lecia

Pierwszy koncert w ramach Tynieckich Recitali Organowych odbył się w kościele św. Piotra i Pawła na terenie opactwa 8 maja 1972 roku, o godzinie 17.00. Otworzył go Joachim Grubich „Fantazją G-dur” Johanna Sebastiana Bacha. W 1975 roku, po raz pierwszy na festiwalu pojawił się zagraniczny organista. W latach 1972–2023 (z wyłączeniem lat 2010–2012, kiedy recitale wyjątkowo się nie odbyły) zorganizowano łącznie 302 koncerty, podczas których wystąpiło 151 organistów–wirtuozów, blisko 540 kameralistów, a także 105 zespołów i chórów, poprowadzonych przez 52 dyrygentów lub kierowników artystycznych. W latach 1973–1999 recitale organizowane były pod patronatem Filharmonii Krakowskiej, a od 2000 projekt ten jest kontynuowany przez Centrum Kultury Podgórza.

– Są oczywiście festiwale organowe starsze od Tynieckich Recitali, ale biorąc pod uwagę ciągłość w organizacji, festiwal tyniecki śmiało można porównywać do największych tego typu wydarzeń muzycznych w Polsce. Co więcej, od pierwszej edycji po tę 50., jubileuszową, koncepcja festiwalu pozostaje niezmienna: do udziału w tym projekcie zapraszani są nie tylko znani wirtuozi organów prezentujący światowy poziom, ale również obiecujący artyści będący na początku swojej muzycznej kariery. To unikatowe połączenie miejsca, tradycji i otwartości na novum czyni ten festiwal wyjątkowym wydarzeniem na mapie kulturalnej Polski – mówi Piotr Czarakcziew, kierownik artystyczny Tynieckich Recitali Organowych.

– Warto również podkreślić, że ten wyjątkowy projekt artystyczny wyrósł na fundamencie miłości do muzyki organowej i pięknej, rodzinnej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie – od 2017 roku kierownikiem artystycznym festiwalu jest wnuk Mariana Machury, pomysłodawcy projektu, który pod okiem dziadka uczył się gry na tym wspaniałym instrumencie i u jego boku spędzał wakacyjne niedziele, słuchając Tynieckich Recitali Organowych. Wiele ciekawostek i wspomnień związanych m.in. z początkami festiwalu i jego twórcami będzie można znaleźć w pamiątkowej książce, wydawanej przez Centrum Kultury Podgórza, która ukaże się już w lipcu – przekonuje Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza w Krakowie.

Klasyczni mistrzowie i współczesne kompozycje

W ramach tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu na organach zagrają: Michael Utz (Niemcy), Anna Przybysz, Arkadiusz Bialic oraz Stephen Hicks (Norwegia). Towarzyszyć im będą kameraliści, kolejno: Paulina Tkaczyk-Cichoń (klawesyn/flet traverso) i Agnieszka Kaczmarek-Bialic (harfa), Paweł Czarakcziew – wiolonczela, Jadwiga Bialic – skrzypce oraz Maciej Hałoń (marimba/hang drum). Będzie można usłyszeć zarówno najpiękniejsze utwory mistrzów muzyki klasycznej, takich jak: Jan Sebastian Bach, César Franck czy Felix Mendelssohn Bartholdy oraz kompozycje współczesnych twórców (również polskich).

Bilety można kupić online, osobiście w punkcie informacyjnym Centrum Kultury Podgórza przy ul. Sokolskiej 13 lub bezpośrednio przed każdym z recitali – przy wejściu do kościoła.

Organizatorami wydarzenia są Centrum Kultury Podgórza oraz Fundacja Chronić Dobro. Odbywa się ono przy wsparciu finansowym Dzielnicy VIII Dębniki.

Szczegółowy program na stronie internetowej ckpodgorza.pl.

 
Źródło: UM Kraków /
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
3.8°C
wschód słońca: 07:10
zachód słońca: 15:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Filharmonia Krakowska im. Karola...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Klub STUDIO, Kraków, Witolda...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Nowohuckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany