reklama
kategoria: Miasto
13 czerwiec 2024

Koncert wspierający dzieci z porażeniem mózgowym

zdjęcie: Koncert wspierający dzieci z porażeniem mózgowym / fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe
fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe
W niedzielę, 16 czerwca, o godz. 17.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się spektakl muzyczno-taneczny „Bez granic”, który będzie okazją do wsparcia dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Będzie to zarazem okazja do wsparcia dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Do wsparcia tej cennej inicjatywy zachęca prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, który wydarzenie objął swoim patronatem.
REKLAMA

Tytuł spektaklu nawiązuje do znoszenia granic między pełnosprawnymi a osobami z niepełnosprawnością. Główny cel wydarzenia, poza artystycznym i rozrywkowym, to wsparcie chorych dzieci. Zakup biletu to równocześnie możliwość wzięcia udziału w loterii z nagrodami.

W programie artystycznym m.in. występy solistów Jacka Wójcickiego, Anny Sokołowskiej-Alabrudzińskiej, Dariusza Kordka. Widzowie będą mogli zobaczyć również występy baletowe Studia Baletowego Opery Krakowskiej. Odbędzie się także występ instrumentów tybetańskich: gongów i mis, a towarzyszyć będzie temu laserowy pokaz.

W trakcie wydarzenia krótką prelekcję wygłosi lekarz Tomasz Karauda, który opowie, z czym zmagają się dzieci dotknięte mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD). Wydarzenie poprowadzi twórca i reżyser wielu programów radiowych i telewizyjnych oraz konferansjer – Łukasz Lech.

Koncert swoim patronatem objął prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, który przy tej okazji zachęca wszystkich do uczestnictwa w wydarzeniu i wsparcia tej inicjatywy.

Kupując bilet, widzowie pomagają konkretnym dzieciom:

Klaudia Momot to dziewczynka, która pomimo swojej niepełnosprawności jest nieustannie uśmiechnięta. Ta młoda osoba zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Tej chorobie towarzyszy szereg dysfunkcji, takich jak choćby padaczka. Chociaż prognozy lekarzy dotyczące życia Klaudii były nieciekawe – miała nie dożyć swoich drugich urodzin, to jednak chęć życia, ogrom miłości i wsparcia oraz konsekwentna rehabilitacja i przebyte operacje pchnęły jej historię na zupełnie inny tor. Dziś Klaudia ma 15 lat i wraz z wytrwałą mamą dalej walczy o siebie.

Maksio Ostrowski – ten 2,5-letni malec doświadczył już niemało trudów w swoim krótkim życiu. Maks jest wcześniakiem urodzonym w siódmym miesiącu. Kolejne dwa miesiące walka o jego kruche życie rozgrywała się w inkubatorze. Maksio ma wiele komplikacji zdrowotnych związanych z drogami oddechowymi, lekkie porażenie mózgowe, a także napięcia mięśniowe. Mimo tych przeszkód lekarze prognozują poprawę zdrowia chłopca, a rehabilitacja przynosi poprawę. Maks może trzymać już prosto głowę, przewraca się na boki, próbuje siadać. Wraz z nieocenioną pomocą rodziny i systematyczną rehabilitacją może spodziewać się coraz lepszych efektów leczenia.

Piotr Płaneta to dorosły już mężczyzna, który zwraca się ku innym z uśmiechem niczym mały chłopiec. Pomimo tego, że jego umysł funkcjonuje na poziomie kilkuletniego dziecka, to za tą łagodną twarzą kryje się 40 lat zmagania z 4-kończynowym porażeniem mózgowym. Piotr nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, mimo długotrwałej terapii. Stale wymaga opieki swoich wytrwałych, choć już zmęczonych rodziców. Celem jest wsparcie w dalszej rehabilitacji Piotra oraz wsparcie rodziców, którzy nie stają się coraz młodsi. Zapewnienie dodatkowej pomocy w opiece nad Piotrem jest potrzebą, która każdego dnia staje się coraz bardziej paląca.

Antoni Wojtasiak jest chłopcem, który urodził się jako jeden z trojaczków. Jedna z dwóch jego siostrzyczek jest zdrowa, druga niestety niedługo po urodzeniu odeszła. Antoś miał wiele trudów, ale i sporo szczęścia. Niczym prawdziwy bohater musiał przejść przez wiele komplikacji ze swoim zdrowiem. Zamartwica, wodogłowie, powikłania ze wzrokiem, gronkowiec, wiele komplikacji przy kolejnych operacjach. Chociaż lekarze nie dawali wielkich nadziei chłopcu, Antoś jest o wiele sprawniejszy niż się spodziewano. Dziś ma 8 lat, rozumie gdy się do niego mówi i komunikuje się słownie, jest też w stanie samodzielnie poruszać się na kolankach. Celem jest zebranie środków na operację biodra, ortezy, pionizator, a także specjalne okulary, gdyż wzrok Antosia jest bardzo słaby.

Wydarzenie organizuje Fundacja Unisono przy wsparciu miasta. Bilety można zakupić na stronie bkb.pl.

Zrzutka oraz licytacje na organizację wydarzenia znajduje się na portalu zrzutka.pl.

 
Źródło: UM Kraków / Emilia Król
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
18.5°C
wschód słońca: 06:04
zachód słońca: 19:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-09-08 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-08 15:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-08 16:00
miejsce
Teatr im. J. Słowackiego, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-08 18:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany