Kraków wciąż na fali wzrostu w sektorze usług dla biznesu
Biznesowa marka Krakowa
Sektor specjalistycznych usług dla biznesu ma obecnie istotne znaczenie dla osiągnięcia wysokiej jakości wzrostu gospodarczego, poprawy siły gospodarczej i zwiększenia konkurencyjności – zarówno w skali lokalnej, regionalnej, krajowej jak i międzynarodowej. Jest on oparty na budowaniu kultury innowacji, rozwoju specjalistycznej wiedzy oraz inwestowaniu w badania i rozwój.
Szczęśliwie – Kraków posiada odpowiednie zasoby, zaplecze i doświadczenia umożliwiające podążanie tą ścieżką rozwoju.
Dane z najnowszego raportu ABSL Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2024 potwierdzają, że wzrasta produktywność sektora nowoczesnych usług biznesowych, wyznaczając nowy kierunek jego rozwoju w ujęciu długoterminowym.
Sektor nowoczesnych usług biznesowych wchodzi w etap przyspieszonej transformacji. Wraz ze wzrostem usług opartych na wiedzy, które stanowią ponad 55,5 proc. wszystkich usług oraz wzrostem roli procesów mid-office, których udział po raz pierwszy przekroczył 50 proc., uwaga firm przenosi się ze wzrostu rozumianego głównie jako wzrost zatrudnienia na czynniki jakościowe – produktywność, zaawansowanie, automatyzację oraz innowacje.
Krakowski BSS zwiększa zatrudnienie
Liczba pracowników w centrach w Polsce w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosła 457 100, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 3,8 proc. Ponad połowa nowych miejsc powstała w trzech głównych lokalizacjach – w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Kraków przekroczył już próg 100 000 zatrudnionych w sektorze oraz utrzymuje najwyższy średni wskaźnik zatrudnienia (351) o ponad 30 proc. wyższy od średniej ogólnopolskiej w centrach. Dwadzieścia pięć centrów w Krakowie zatrudnia 1 000 lub więcej osób (58,6 proc. całkowitego zatrudnienia w sektorze w Krakowie). Dane wskazują, że tym samym sektor nowoczesnych usług biznesowych należy uznać za stanowiący silną lokalną specjalizację w Krakowie. Nasze miasto, kolejny rok z rzędu utrzymuje również w rankingu ABSL pozycję lidera w kategorii zasobów wysoko wykwalifikowanej kadry, kluczowej z perspektywy rozwoju sektora w oparciu o usługi wysokospecjalistyczne.
– Od lat krakowskie uczelnie stanowią niezwykle ważny argument w pozyskiwaniu inwestorów. Kształcą one na wysokim poziomie, w sposób coraz bardziej nowoczesny i innowacyjny. Cenione jest zarówno zaplecze kadrowe Krakowa, jak i współpraca uczelni z biznesem, tak ważna w obliczu transformacji sektora. Wzrost innowacyjności czy zapotrzebowanie na specjalistów IT sprawiają, że inwestorzy chcą mieć pewność, że będą mieli dostęp do pracowników posiadających pożądane kompetencje – mówi Stanisław Mazur, I Wiceprezydent Miasta Krakowa i dodaje: – Kraków od lat oceniany jest również wysoko w zakresie rozbudowanej infrastruktury biznesowej sprzyjającej rozwojowi międzynarodowych inwestycji oraz doskonałej, dobrze skomunikowanej lokalizacji.
Krakowski sektor usług biznesowych w liczbach
101 000 – zatrudnienie w centrach usług biznesowych w 2024 r.
288 – liczba centrów usług biznesowych (I kwartał 2024 r.)
45 – liczba centrów zatrudniających co najmniej 500 osób (I kwartał 2024 r.)
9 – liczba nowych centrów utworzonych w latach 2023 i 2024
7,1 % - skumulowany wzrost zatrudnienia w sektorze (CAGR) w latach 2019-2024
29 331 - liczba miejsc pracy utworzonych od I kwartału 2019 r.
3,4 % - współczynnik lokalizacji
104 000 - prognoza liczby miejsc pracy w sektorze w I kwartale 2025 r.
Kraków miejsce na Twoją inwestycje.
Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki - specjalistyczna komórka Urzędu Miasta Krakowa oferuje pomoc w szeroko pojętej działalności inwestycyjnej.
Działalność Centrum skierowana jest do wszystkich zainteresowanych rozwojem biznesu w Krakowie, poczynając od małych zamierzeń budowlanych, poprzez lokalizacje centrów nowoczesnych usług, a kończąc na wielkich przedsięwzięciach inwestycyjnych. W każdym z przypadków inwestor może liczyć na fachową i szybką pomoc.
Kontakt:
Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK
Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki
ul. Zabłocie 22, 30-701 Kraków, Polska
tel. +48 12 616 1128
e-mail: cwi@um.krakow.pl