25 kwiecień 2024

Maj w pałacu Potockich

zdjęcie: Maj w pałacu Potockich / fot. UM Kraków / Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe
fot. UM Kraków / Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe
W maju w pałacu Potockich będą gościć aż trzy duże imprezy: Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie oraz Krakowski Festiwal Filmowy. Program pałacu Potockich wypełniony będzie premierami literackimi, warsztatami dla dzieci i dorosłych oraz panelami dyskusyjnymi. Porozmawiamy m.in. o Selmie Lagerlöf, wielokryzysie, podróżach kulinarnych i współczesnych powieściach kryminalnych. Nie zabraknie również wydarzeń zamkniętych i specjalnych.
REKLAMA

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA

Na przełomie kwietnia i maja zagości u nas ponownie Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA! To już siedemnasta edycja jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych w tej części Europy. Od 26 kwietnia do 5 maja w pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 będzie działać centrum festiwalowe w godzinach 11.00–18.00.

Wydarzenia literackie

Na pierwszą premierę literacką, która odbędzie się 8 maja o godz. 18.00, zapraszają Wydawnictwo Ha!art oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO. Spotkamy się z Jagą Słowińską, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, ilustratorką, autorką nominowaną do Nagrody Conrada za swój debiut prozatorski „Czarnolas”. Pisarka opowie o swojej najnowszej książce „Siostro”.

Dzień później, 9 maja o godz. 18.00 do pałacu Potockich zawita Bartek Kieżun, autor bestsellerowej serii książek podróżniczo-kulinarnych, m.in. „Jerozolimy do zjedzenia”. W pierwszej odsłonie nowego cyklu Łakomym okiem zabiera czytelników do jednego z najciekawszych miast słonecznej Italii – Neapolu. Rozmowę z Bartkiem Kieżunem poprowadzi Paulina Nawrocka-Olejniczak. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Buchmann.

10 maja o godz. 18.00 w ramach cyklu Premiera w pałacu o różnych problemach współczesnego świata, czyli wielokryzysie podyskutujemy z Bartłomiejem Dobroczyńskim i Agnieszką Jucewicz, autorami książki „Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie”. Współorganizatorem spotkania, które poprowadzi Szymon Kloska, jest Wydawnictwo Agora.

12 maja o godz. 16.00, w ramach 14. Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie, o książce „Koniec Zachodu? W stronę jutrzejszego świata” Luciana Boi rozmawiać będą Bogumił Luft i Szymon Kloska. Organizatorami wydarzenia, które odbędzie się w Compare Bookstore, są Państwowy Instytut Wydawniczy i Rumuński Instytut Kultury.

13 maja o godz. 18.00 szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników kryminałów, czyli podwójna premiera literacka. O książkach „Krótkie pożegnanie” i „Zła krew” opowiedzą ich autorzy – Mariusz Czubaj i Maciej Rożen. Jak pisać współczesne powieści kryminalne? Jak się przebić w zalewie książek o wydarzeniach ze świata zbrodni? I czy kryminał wciąż jest jeszcze na czasie? Brutalność czy zagadki? Epatowanie krwią czy gry językowe? Naszych gości o ich literackie wybory zapyta Robert Jasiak („Wspieraj Kulturę”). Współorganizatorem wydarzenia jest wydawnictwo Znak.

14 maja w pałacu Potockich zapanuje poetycka atmosfera. O godz. 12.00 w trakcie konferencji prasowej poznamy pięć polskich tomów poetyckich nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2023 oraz laureata nagrody wyróżnionego za najlepsze tłumaczenie na język polski tomu poetyckiego wydanego w latach 2022–2023. O godz. 18.00 rozpoczniemy wydarzenie pod hasłem: Kto raz dotknął filozofii.... Porozmawiamy o Adamie Zagajewskim oraz zbiorze tekstów „Zagajewski. Poezja rozmawia z filozofią”. Badaczki Anna Arno i Anna Czabanowska-Wróbel w dyskusji z redaktorką książki Dorotą Siwor poruszą kwestie związane z formami obecności filozofii w twórczości poety, dialogiem, który autor prowadzi, wreszcie z filozofią życia, którą można odczytać w jego wierszach.

Podczas spotkania autorskiego z niemiecką historyczką prof. Andreą Löw (Institut für Zeitgeschichte, Monachium), które odbędzie się 15 maja o godz. 16.00, zostanie zaprezentowana jej najnowsza monografia Deportiert. „Immer mit einem Fuß im Grab”. Erfahrungen deutscher Juden [Deportowany. „Zawsze jedną nogą w grobie”. Doświadczenia Żydów niemieckich]. Dyskusja będzie dotyczyć doświadczeń i losów społeczności żydowskiej w okupowanej Europie na podstawie pamiętników, dzienników, wspomnień opisanych w książce polskiej dziennikarki Katarzyny Zimmerer zatytułowanej „Kronika zamordowanego świata. Żydzi w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej”.

16 maja rozmowy w pałacu Potockich będą toczyły się wokół Selmy Lagerlöf, szwedzkiej pisarki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1909). W godz. 10.00–18.00 zapraszamy na konferencję naukową poświęconą autorce, a o godz. 19.00 Marta Bogdańska zaprezentuje swój multimedialny projekt będący wynikiem badań nad queerowymi biografiami w literaturze, kulturze i sztuce zatytułowany Selma Lagerlöf – Love That Dare Not Speak Its Name [Selma Lagerlöf – miłość, która nie ma odwagi wymówić swojego imienia]. W trakcie wydarzenia o pisarce porozmawiają szwedzkie badaczki jej życia i twórczości Anna Nordlund i Lisbeth Stenberg oraz artystka Marta Bogdańska. Wydarzenie poprowadzi Justyna Czechowska.

Wydarzenia dla dzieci

W maju odbędą się dwie odsłony Literackich Chwil, warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Po raz kolejny wspólnie odkryjemy niezwykłość świata, zachwycimy się nieznanym i zatracimy w radości tworzenia i czytania. Na pierwsze wydarzenie zapraszamy w niedzielę 12 maja o godz. 10.00. Na zajęciach pod hasłem „Za wcześnie na spóźnienie, czyli punktualna Chwila” poznamy książkę „Miś na czas” (autor Jean-Luc Fromental, ilustracje Joëlle Jolivet, tłumaczenie Justyna Bednarek) opublikowaną przez Wydawnictwo Tatarak. Tydzień później, 19 maja o godz. 10.00 inspiracją do zabawy i warsztatów będzie książka „Słoiczki pełne szczęścia” (tekst i ilustracje Deborah Macero, tłumaczenie Anna Kmiecik) Wydawnictwa Levyz Books.

Jadalny Kraków Talks

11 maja o godz. 18.00 zapraszamy na panel dyskusyjny organizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, KBF i pałac Potockich. Głównym tematem spotkania będzie zdrowe odżywianie najmłodszych. Któż z nas nie marzył, by nasze dzieci z radością wcinały warzywa? Rzeczywistość bywa jednak różna. Jak poradzić sobie z tym zagadnieniem i bezboleśnie wprowadzić warzywa do diety naszych dzieci? Jak uczynić codzienne pożywienie bardziej różnorodnym i zdrowym? Jak czerpać z jedzenia radość i przyjemność? O tym wszystkim porozmawiają Ewelina Piszczek, Ola Fauchoux oraz Tomasz i Joanna Marczewscy.

Szkoła Patrzenia

Szkoła Patrzenia w Krakowie to cykl warsztatowych spotkań dla osób, które na co dzień korzystają z obrazów, a przy tym chcą to robić bardziej świadomie i lepiej rozumieć współczesną rzeczywistość: społeczną, medialną, polityczną. Do udziału zapraszamy w szczególności osoby, które obrazami zajmują się zawodowo: artystki, fotografów, kuratorki, nauczycieli, projektantki, filmowców, aktywistki, edukatorów, historyczki sztuki, twórców cyfrowych, publicystki, archiwistów, fotoedytorki, muzealników. Tym razem warsztaty 18 maja o godz. 13.00 odbędą się pod hasłem: Jak zobaczyć opiekę? Matki / osoby opiekuńcze / widzialność pracy.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

W dniach 22–26 maja w pałacu Potockich ponownie zagości Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. W centrum festiwalowym odbędą się panele dyskusyjne, warsztaty oraz liczne spotkania branżowe. Pełny program wydarzeń znajdziecie na stronie internetowej fmf.fm.

Krakowski Festiwal Filmowy

Od 27 maja do 3 czerwca w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego w pałacu Potockich odbędą się panele dyskusyjne oraz spotkania branżowe. Pełny program wydarzeń znajdziecie na stronie internetowej www.krakowfilmfestival.pl.

Wydarzenia specjalne i zamknięte

W pałacu Potockich dużą część programu stanowią wydarzenia zamknięte i specjalne kierowane do zorganizowanych grup, a także spotkania branżowe. 20 maja w pałacu Potockich ponownie zagoszczą PROPAGACJE, warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli edukacji przedszkolnej. Celem projektu szkoleniowego realizowanego przez KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, jest podniesienie kompetencji, wiedzy i praktycznych umiejętności nauczycielek i nauczycieli krakowskich przedszkoli w zakresie realizacji działań edukacyjnych związanych z literaturą dla dzieci.


Pełne informacje o spotkaniach znajdują się na stronie pałacu Potockich.

Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie: kbfbilety.krakow.pl

 
Źródło: UM Kraków /
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
14.3°C
wschód słońca: 05:08
zachód słońca: 20:05
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-05-05 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 15:30
miejsce
Teatr im. J. Słowackiego, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 18:00
miejsce
Klub Zaścianek, Kraków, Józefa...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-05 18:30
miejsce
Klub Gwarek, Kraków, Reymonta 17
wstęp biletowany