reklama
kategoria: Miasto
17 czerwiec 2024

Nowa Huta od początku, czyli przechadzka po mieście idealnym

zdjęcie: Nowa Huta od początku, czyli przechadzka po mieście idealnym / fot. UM Kraków / Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe
fot. UM Kraków / Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe
Przed nami kolejny spacer z cyklu „Muzeum od kołyski”, który jest adresowany do rodziców i opiekunów dzieci, a także osób spodziewających się potomstwa. W najbliższy czwartek, 20 czerwca, będzie można poznać historię Nowej Huty. Początek przechadzki o godz. 10.30.
REKLAMA

Był rok 1949. Właśnie rozpoczynała się budowa osiedla dla budowniczych Nowej Huty oraz przyszłych pracowników kombinatu, który od 1954 r. miał nosić nazwę Huty im. Włodzimierza Lenina. Przez pewien czas miasto powstawało bez planu urbanistycznego. Ten miał być bowiem zatwierdzony dopiero w 1953 r., gdy w ramach ogólnopolskiego konkursu wyłoniono odpowiedni projekt. Jego autorem był Tadeusz Ptaszycki, który wcześniej nadzorował powojenną odbudowę Wrocławia.

Godzinny spacer powiedzie po trasie, na której znajdą się obiekty wznoszone w Nowej Hucie w latach 40 i 50. XX w. Start zaplanowany jest przed budynkiem, w którym mieści się siedziba Muzeum Nowej Huty, czyli dawnym kinie „Światowid”. Było to jedno z dwóch dużych nowohuckich kin (obok „Świtu”, znajdującego się na os. Teatralnym), a zarazem pierwsze kino panoramiczne w nowym mieście.

Metę spaceru wyznaczy plac Centralny dziś noszący imię prezydenta USA Ronalda Reagana. To ta zbiegały się drogi, które prowadziły do: kombinatu (oś pracy), starego Krakowa (oś miejska) i trzecia idąca na północ al. Róż, w której stał niegdyś pomnik W. Lenina (oś wypoczynku). Wszelkie te zależności oraz historię przemian architektonicznych Nowej Huty będzie można poznać podczas spaceru, który poprowadzi pracownik Muzeum Nowej Huty Piotr Kapusta.

Informacje organizacyjne:

  • Teren jest dostosowany do jazdy wózkiem spacerowym
  • Start spaceru – hol Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1 (oddział dysponuje podjazdami dla wózków)
  • Koniec spaceru – środek placu Centralnego im. Ronalda Reagana
  • Dostępność toalet na trasie – w toalecie Muzeum Nowej Huty znajduje się przewijak. Na trasie zwiedzania nie będzie możliwości skorzystania z toalety
  • W miejscu startowym pracownicy oddziału mogą udostępnić miejsce do karmienia piersią, na trasie spaceru znajdują się także ławki miejskie, na których będzie można na chwilę przysiąść
  • W przypadku niepogody muzealnicy zapraszają na spotkanie połączone z prezentacją w sali edukacyjnej Muzeum Nowej Huty.

Bilet w cenie 20 zł (rodzic lub opiekun).

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela, godz. 10.00–19.00, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.

Zakup biletów: kasa Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

 
Źródło: UM Kraków /
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
4.3°C
wschód słońca: 07:10
zachód słońca: 15:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-11-27 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Klub Buda, Kraków, ul. Czapskich 2
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Filharmonia Krakowska im. Karola...
wstęp biletowany