14 marzec 2024

Po co nam poezja? Odpowiedz, zgłaszając propozycję do tegorocznej Nocy Poezji

zdjęcie: Po co nam poezja? Odpowiedz, zgłaszając propozycję do tegorocznej Nocy Poezji / fot. UM Kraków / Fot. pexels.com
fot. UM Kraków / Fot. pexels.com
Tegoroczna 14. Noc Poezji, organizowana pod hasłem „Kraków jako poetycka wieża Babel. Po co nam poezja?” odbędzie się w terminie 11-13 października. Zanim jednak miasto zostanie opanowane przez poezję, jej twórców i odbiorców, organizatorzy wydarzenia zapraszają do współtworzenia programu. Zgłoszenia można przekazywać do 20 maja.
REKLAMA

− Poetycki Kraków to wielogłos języków, myśli, estetyk poetyckich. Jedne spotykają się i dialogują, innym zupełnie ze sobą nie po drodze. Istna Wieża Babel! Poeci i poetki nie mówią jednym głosem i właśnie ten wielogłos jest ogromną wartością. Stymuluje do refleksji, do myślenia i poszukiwań, wyzwala idee. W Noc Poezji 2024 przywołamy tę różnorodność myśli, języków i estetyk twórczych. Chcielibyśmy, aby w 14. Noc Poezji Kraków niczym poetycka mityczna wieża Babel wybrzmiał wielogłosem myśli poetek i poetów, aby za pomocą słów, metafor i symboli językowych szukali oni porozumienia ze sobą oraz z czytelnikami i słuchaczami – zaprasza Wydział Kultury i Dziedzictwa, który Noc Poezji organizuje już po raz czternasty.

W trakcie tegorocznej edycji Nocy Poezji wybrzmią też pytania: Dlaczego i dla kogo poeci piszą? Po co nam poezja? Czy ma wpływ na nasze życie? Czy nas zmienia? Noc Poezji to spotkanie z twórczością współczesnych krakowskich poetów, konfrontacja i pojedynki poetyckie.

To jednocześnie okazja do przypomnienia ważnych twórców i związanych z nimi rocznic. W tym roku szczególnie warto nawiązać do poezji Kazimierza Wierzyńskiego i Jarosława Iwaszkiewicza – współtwórców grupy poetyckiej Skamander, a także do intymnej i refleksyjnej liryki zaprzyjaźnionej ze Skamandrytami poetki z Kossakówki – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (byli rówieśnikami, w 2024 roku mija 130. rocznica ich urodzin). W tym roku obchodzimy Rok Miłosza – przypada dwudziesta rocznica jego śmierci. To także setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta, 10 lat od śmierci Stanisława Barańczaka, 25 lat od śmierci piewcy gór i polskich Madonn - Jerzego Harasymowicza oraz 120 rocznica urodzin Pabla Nerudy.

W ramach Nocy Poezji poznamy też laureatkę lub laureata 11. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki. Tegoroczna edycja jest szczególna, ponieważ w 2024 roku przypada 115 rocznica urodzin i 40 rocznica śmierci poetki.

Zgłaszanie propozycji do programu

Program każdej Nocy Poezji jest współtworzony przez środowisko literackie Krakowa. Trwa etap zgłoszeń propozycji do tegorocznej edycji. Organizator inicjatywy − Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa czeka na propozycje oryginalnych i innowacyjnych projektów autorskich obejmujących m.in. tematyczne spotkania i biesiady poetyckie, warsztaty literackie, gry miejskie, poezję w przestrzeni miejskiej, eksperymenty literackie z wykorzystaniem nowych mediów, poetycki slam oraz spacery literackie. Mile widziane będą projekty podejmowane we współpracy - realizowane przez kilka podmiotów, w oryginalny sposób wspierające markę Krakowa jako miasta poetów i poezji – Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Propozycje projektów do programu 14. edycji Nocy Poezji, można składać do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK: osobiście w Kancelarii Magistratu (Plac Wszystkich Świętych 3-4) lub pocztą na adres: ul. św. Krzyża 1, 31-028 Kraków z dopiskiem „NOC POEZJI 2024” (decyduje data stempla pocztowego) albo drogą mailową na adres: edukacja.kulturowa@um.krakow.pl z dopiskiem w temacie wiadomości „NOC POEZJI 2024” (objętość zgłoszenia do 1 MB).

Oczekiwany udział finansowy miasta nie może przekraczać 10 tys. zł brutto. Propozycja powinna zawierać: tytuł projektu, planowane miejsce i czas realizacji, opis koncepcji (w tym cel realizacji), kosztorys, informację o przewidywanych adresatach, krótką informację o autorze/ autorach oraz inicjatorach (jeśli osoby lub podmioty nie współpracowały dotychczas z miastem), a także realizatorach/wykonawcach oraz wskazanie podmiotu (osoba prawna), z którym – w przypadku ujęcia projektu w programie – zostanie zawarta umowa.

Organizator zastrzega sobie prawo wyboru projektów do programu Nocy Poezji 2024, uwzględniając ich atrakcyjność i oryginalność (w tym powiązanie z motywem przewodnim), charakter, lokalizację, adresatów, a także ogólną kwotę środków zabezpieczonych na realizację programu w budżecie miasta. W przypadku wybranych projektów realizacja następuje na podstawie umowy zlecenia. Zobacz dodatkowe informacje.

Termin zgłaszania propozycji upływa 20 maja. Termin realizacji zgłaszanych projektów: 11-13 października, przy czym preferowane będą wydarzenia planowane na 12 października oraz noc z 12 na 13 października. Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK pod numerem tel.: 12 61 61 917.


Realizowana cyklicznie Noc Poezji ma na celu wspieranie i rozwijanie kompetencji i praktyk czytelniczych, a także promocję poezji za pomocą nowych i atrakcyjnych form. Noc Poezji zachęca do własnych poszukiwań, interpretacji i reinterpretacji utworów poetyckich. Wzmacniają też markę Krakowa jako miasta poetów i poezji. Integruje wokół poezji i kultury słowa środowiska twórcze i artystyczne, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe, wydawców i księgarzy, a także mieszkańców różnych części miasta i gości odwiedzających Kraków – Miasto Literatury UNESCO. Noc Poezji stanowi jeden z komponentów marki Krakowskie Noce.

 
Źródło: UM Kraków / Anna Latocha
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
22.7°C
wschód słońca: 04:47
zachód słońca: 20:25
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-05-19 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 19:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 19:00
miejsce
Klub Improwizacja w Krakowie,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-19 19:30
miejsce
Klub Spotkań Poczta Główna,...
wstęp biletowany