19 marzec 2024

Poeci nie umierają, bo Poezja żyje. Światowy Dzień Poezji w Krakowie

zdjęcie: Poeci nie umierają, bo Poezja żyje. Światowy Dzień Poezji w Krakowie / fot. UM Kraków / Fot. Wiesław Majka / Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa
fot. UM Kraków / Fot. Wiesław Majka / Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa
Czytanie wierszy przy Drzewie Poezji i rozmowy o twórczości Adama Zagajewskiego, spotkanie z ukraińską poetką Iją Kiwą, przybliżenie twórczości palestyńskiego poety Mahmuda Darwisza, a także biesiada poetycka i przypomnienie o trwającym etapie zgłoszeń do tegorocznej Nocy Poezji, w trakcie której ma wybrzmieć poezja Czesława Miłosza, patrona 2024 roku – to propozycje przygotowane na krakowskie obchody tegorocznego Światowego Dnia Poezji.
REKLAMA

Zagajewski wielokrotnie

21 marca to Światowy Dzień Poezji, a jednocześnie data śmierci krakowskiego poety Adama Zagajewskiego, który odszedł trzy lata temu. Dlatego 21 marca o godz. 16.00 pod Drzewem Poezji, które rośnie na Plantach (między ul. Poselską, a Wawelem), odbędzie się wspólne czytanie wierszy Zagajewskiego organizowane pod hasłemPoeci nie umierają, bo Poezja żyje”. Wydarzenie ma charakter otwarty, chętni na przeczytanie wybranego wiersza poety mogą zapisywać się od godz. 15.30 – zaprasza Maja Zagajewska, żona poety.

Twórczości Adama Zagajewskiego będzie poświęcone także wydarzenie organizowane na Wydziale Polonistyki UJ o godz. 18.15. Spotkanie składa się z trzech części. W programie: prezentacja książki „Zagajewski. Poezja rozmawia z filozofią” – dr hab. Dorota Siwor, „Wokół poezji i filozofii. Zagajewski z perspektywy tłumacza” – Xavier Farré Vidal oraz „Elegia dla wielkich statków. Adama Zagajewskiego praca nad wierszem” – prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel.

Spotkanie odbędzie się hybrydowo – stacjonarnie na Wydziale Polonistyki UJ przy ul. Gołębiej 16 oraz na platformie MS Teams. Osoby spoza Uniwersytetu Jagiellońskiego, które chcą dołączyć do spotkania online, proszone są o kontakt mailowy: karina.jarzyńska@uj.edu.pl do jutra, 20 marca.

Spotkanie z Iją Kiwą

21 marca odbędzie się także spotkanie z ukraińską poetką Iją Kiwą oraz jej tłumaczką Anetą Kamińską. Miejscem spotkania będzie kameralna księgarnia Nić pełniąca rolę centrum kulturowego ukraińskiej społeczności naszego miasta. Czytanie najnowszych wierszy Iji Kiwy w oryginale oraz ich polskich przekładów autorstwa Anety Kamińskiej będzie stanowiło okazję do poznania twórczości jednej z najważniejszych współczesnych poetek ukraińskich i refleksji nad twórczością poetycką komentującą rzeczywistość wojenną.

Wydarzenie będzie dwujęzyczne i odbędzie się pod egidą Festiwalu Miłosza, w ramach programu Versopolis − Europejskiej Sieci Poetyckiej, do której należy festiwal. Podczas wydarzenia nastąpi dystrybucja bezpłatnych broszur zawierających poezję Kiwy, wydanych w ramach programu Versopolis.

Biesiada poetycka

Światowy Dzień Poezji w klubie dziennikarzy Pod Gruszką to okazja do biesiady poetyckiej organizowanej pod hasłem „Od Adriatyku do Bałtyku". Wezmą w niej udział poeci i poetki, nie zabraknie też akcentów muzycznych. Start o godz. 18.00.

Poezja Mahmuda Darwisza

Z kolei 5 kwietnia o godz. 18.00, w ramach przedłużonych obchodów Światowego Dnia Poezji, odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości i postaci wybitnego palestyńskiego poety Mahmuda Darwisza. Polskie wydanie jego wierszy ukaże się jeszcze w tym roku. W spotkaniu, które odbędzie się w pałacu Potockich, wezmą udział tłumaczka Hanna Jankowska i Yousef Sh"hadeh, poeta i literaturoznawca z Instytutu Orientalistyki UJ. Rozmowę poprowadzi arabistka Karolina Rak z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

Zgłoś propozycje do programu 14. Nocy Poezji

W październiku odbędzie się tegoroczna, 14. edycja Nocy Poezji, organizowana pod hasłem „Kraków jako poetycka wieża Babel. Po co nam poezja?”. Zanim jednak miasto zostanie opanowane przez poezję, jej twórców i odbiorców, organizatorzy wydarzenia zapraszają do współtworzenia programu. Czekają między innymi na propozycje wydarzeń skoncentrowanych na twórczości Czesława Miłosza w związku z obchodami Roku Miłosza. Zgłoszenia można przekazywać do 20 maja. Dodatkowe informacje.

 
Źródło: UM Kraków / Anna Latocha
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
12.3°C
wschód słońca: 04:50
zachód słońca: 20:22
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-05-17 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 18:00
miejsce
Korty tenisowe, Kraków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Piwnica pod Baranami, Kraków,...
wstęp biletowany