Rowerowy Kraków przykładem na konferencji Velo-city 2024
Konferencje Velo–city przyciągają obecnie około 1500 delegatów z ponad 60 różnych krajów. Jako flagowe wydarzenie Europejskiej Federacji Cyklistów, Velo–city odgrywa istotną rolę w promowaniu jazdy na rowerze jako zrównoważonego i zdrowego środka transportu dla wszystkich. Kolejna konferencja Velo–city odbędzie się w 2025 roku w Gdańsku.
Działanie „STARS rowerem do szkoły” jest realizowane w Krakowie od 2013 roku. Działanie promuje dojazdy do szkoły rowerem zarówno uczniów, jak i ich rodziców i nauczycieli.
W ramach programu szkoły organizują pod okiem doświadczonych rowerzystów wycieczki rowerowe, lekcje doskonalenia jazdy, zajęcia edukacyjne i plastyczne, a także konkursy. Dzięki realizacji tych zadań, szkoły zdobywają w kolejnych latach akredytacje na poziomach: brązowym, srebrnym i złotym. Dodatkowo, w ramach działania STARS organizowane są szkolne masowe przejazdy rowerowe, kampania Rowerowy Maj, czyli majowe współzawodnictwo szkół i uczniów dojeżdżających do szkoły rowerem, na hulajnodze, wrotkach, rolkach czy deskorolce, oraz jesienne współzawodnictwo – Jesienna (Kinowa) Kampania Rowerowa, w którym aktywne dzieci mogą zdobyć bilety do kina. Szkoły otrzymują także materiały plastyczne i akcesoria rowerowe.
Jak pokazują badania prowadzone w ramach działania, coraz więcej dzieci przyjeżdża do szkoły na rowerze. W czerwcu ubiegłego roku, ze wszystkich szkół STARS, 17,53% uczniów dojeżdżało do szkoły rowerem. To najlepszy wynik od początku realizacji działania, czyli od 2013 roku. Przed rozpoczęciem pandemii przekroczony został próg 15%, okres nauki zdalnej spowodował, że wartości trochę spadły, ale od 2021 roku znów widać tendencję zwyżkową. Warto przypomnieć, że w roku 2014, po pierwszym roku realizacji działania, tylko 8,56% dzieci deklarowało, że przyjeżdża do szkoły rowerem.
Chętne szkoły mogą zgłaszać się do programu „STARS Rowerem do szkoły” w maju, a nabór jest prowadzony za pośrednictwem Portalu Edukacyjnego Miasta Krakowa.