8 kwiecień 2020

Stanowisko mieszkańców Krakowa zrzeszonych w inicjatywie ,,Stop Ogradzaniu Krzemionek” ws. raportu końcowego z kons. Społ. dot. dawnego obozu Płaszów

fot. By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77784725
Kilka miesięcy konsultacji społecznych, kilkuset uczestników, kilkadziesiąt propozycji, ponad 200 formularzy konsultacyjnych, sześć tysięcy podpisów pod petycjami - wszystkie, jednym dokumentem, wyrzucone do kosza - dla ,,dobra mieszkańców”. Na 22 stronach raportu końcowego pogrzebano każdy zgłaszany postulat. Zwrot ,,nie uwzględniono” występuje w opublikowanych materiałach 86 razy. Raport został opublikowany bez zachowania terminów określonych uchwałą.
REKLAMA
W dniu wczorajszym został opublikowany raport końcowy z konsultacji społecznych dot. upamiętnienia dawnego obozu Płaszów.

Konsultacje trwały kilka miesięcy, wzięło w nich udział kilkaset osób, wpłynęło ponad 200 formularzy z czego 99% krytycznie odnoszących się do aktualnie forsowanej formy upamiętnienia. Podczas konsultacji zaprezentowano kilkadziesiąt pomysłów, propozycji idei oraz obaw związanych z przyszłym upamiętnieniem. Wszystkie z nich zostały wyrzucone do kosza przez autorów raportu.

Raport w całości odrzuca wszystkie kluczowe dla mieszkańców postulaty, niwecząc i dyskredytując głos kilkuset mieszkańców zaangażowanych w proces konsultacyjny, podważając sens i wartość prowadzonego ,,dialogu” społecznego. Wyniki konsultacji wskazują wprost, iż były one fikcją, mogły się nie odbyć, wszystko było z góry ustalone.

Ta sprawa od początku była  podnoszona przez mieszkańców, wątpiących w sens konsultacji. Należy przypomnieć bulwersujący  fakt, że konsultowano gotowy i zatwierdzony projekt budowlany z wydanym pozwoleniem na budowę.


Najważniejsze z odrzuconych postulatów: 
  1. Postulat utworzenia Parku Pamięci (1) jako alternatywy dla obecnie forsowanej, komercyjnej inwestycji dla pół miliona turystów  rocznie.
  2. Postulat o symboliczne wygrodzenie terenu poprzez nasadzenia zieleni (np. Dęby pamięci) zamiast tworzenia fizycznych wygrodzeń i ogrodzeń.
  3. Postulat o traktowanie turystów na równi w mieszkańcami, polegający na zachęcaniu turystów do korzystania z komunikacji zbiorowej, rowerowej oraz ruchu pieszego (2)
  4. Postulat o powstrzymanie wycinki 300 drzew pod budowę betonowych parkingów dla kilkudziesięciu aut, autokarów oraz pod nowy, muzealny budynek. Jako alternatywę dla wystawy zaproponowano budynek dawnej Prochowni jednak bez tworzenia miejsc parkingowych oraz bez możliwości wjazdu samochodów (3)
  5. Postulat o zbadanie wpływu na jakość życia okolicznych mieszkańców oraz oddziaływanie na przyrodę, prognozowanego ruchu turystycznego w wymiarze pół  miliona osób rocznie. 
  6. Postulat o niewprowadzanie masowego ruchu turystycznego od strony ul. Jerozolimskiej w postaci planowanego Centrum Edukacyjnego. (4)
Raport został opublikowany bez zachowania terminów przewidzianych w uchwale (5) w związku z czym na drodze prawnej sprawdzimy czy przedmiotowy raport jest wiążącym dokumentem. (występuje poważna podstawa do unieważnienia odbytego procesu konsultacji oraz odbycia ich ponownie)

Podsumowując. Głos mieszkańców nie został wzięty pod uwagę. Pojedyncze kwestie być może ,,zostaną rozważone”. Kilkumiesięczny dialog społeczny nie skutkuje przybliżeniem stanowisk. Niebezpieczna postawa miasta negująca wszelkie pomysły i potrzeby mieszkańców skutkować będzie eskalacją konfliktów. Dotychczasowe dobre relacje na linii mieszkańcy-turyści mogą zostać zachwiane ze względu na niebezpieczny i bezpośredni wpływ planowanej inwestycji na życie kilku tysięcy osób zamieszkujących okolicę. Bezwzględnie forsowana wersja upamiętnienia jest sprzeczna z proponowaną przez mieszkańców formą, która byłaby szansą na budowanie mostów między ludźmi i narodami. Sprowadzanie ,,na siłę” pół miliona ludzi jest sprzeczne z ideą odpowiedzialnej, zrównoważonej i świadomej turystyki. W związku z powyższym zapowiadamy kolejne protesty.
  1. Park Pamięci - Memorial Park - Park Kontemplacyjny - propozycja miejsca zadumy, pamięci i skupienia nie narzucająca w gwałtowny sposób odwiedzającym formuły przeżywania miejsca. Pomysł ten pojawił się pierwszy raz już w latach 90 w opracowaniu p. Żółciaka. W Parku Pamięci zabroniona jest powszechnie rozumiana rozrywka, dopuszczalne są pewne formy rekreacji oraz szeroko rozumiane spędzanie czasu na wolnym powietrzu. Park Pamięci jest symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią, rekreacja traktowana jako afirmacja życia. Park Pamięci godzi potrzeby turystyczno-religijne z bieżącymi potrzebami społecznymi, jest kompromisem między brutalną komercjalizacją a obecnym charakterem funkcjonowania terenu. 
  2. Postulat o zaniechanie budowy infrastruktury parkingowo-turystycznej sprzyjającej masowemu ruchowi turystycznemu, w szczególności pod postacią aut osobowych oraz busów i autokarów turystycznych. Teren jest doskonale skomunikowany z każdej strony, włącznie z połączeniami PKP, liniami tramwajowymi jak i autobusowymi. Przystanek autobusowy znajduje się kilkanaście metrów od planowanego budynku i parkingu. Dodatkowo proponuje się miejską stację rowerów z obu stron oraz dedykowaną “Linie Muzealną”, która rozwiązałaby problem chaosu komunikacyjnego w okolicach Fabryki Schindlera oraz ryzyko wystąpienia problemu zalewu ul. Wielickiej i Kamieńskiego przez meleksy. 15 minut pieszo zajmuje pokonanie trasy ze Starego Podgórza na teren dawnego obozu. 
  3. 300 drzew przeznaczonych do wycinki to również gatunki inwazyjne, co wykazała inwentaryzacja wykonana na naszą prośbę. Jednocześnie na terenie wykryto siedliska gatunków częściowo chronionych i zalecono ponowne zbadanie terenu w okresie wegetacyjnym. Stwierdzono gatunki lub siedliska gatunków częściowo chronionych: ślimaka winniczka, sroki, wiewiórki pospolitej. Wszelkie inwestycje wiążą się z koniecznością uzyskania zgody na usunięcie siedlisk. Dodatkowo "kontrole terenowe wykonano w okresie bezlistnym. Jeżeli prace związane z porządkowaniem lub wycinką wykonywano by w okresie wegetacyjnym - koniecznie jest ponowne sprawdzenie terenu pod kątem występowania chronionych gatunków." - dr. Kazimierz Walasz, Opinia przyrodnicza w zakresie siedlisk i gatunków chronionych na działce 117/3, obr. P-29, j. ewid. Podgórze
  4. Planowane Centrum Edukacyjne zlokalizowane przy ul. Jerozolimskiej zaprzecza zapewnieniom, że ruch turystyczny planuje się jedynie od ul. Kamieńskiego. Już teraz mieszkańcy ul. Jerozolimskiej zwracają uwagę na wzmożony ruch samochodowy oraz brak miejsc parkingowych. Dodatkowo przy ulicy rozpoczyna się budowa kolejnych dwóch bloków mieszkalnych. 
  5. UCHWAŁA NR CXI/2904/18 RADY MIASTA KRAKOWA z dnia 26 września 2018 r., § 10., pkt. 4. / W uzasadnionych przypadkach, wymagających sporządzenia obszernej dokumentacji lub dodatkowych analiz, termin 30 dni może ulec wydłużeniu, jednak nie więcej niż do 60 dni./
Link do raportu:  https://dialogspoleczny.krakow.pl/muzeum-miejsca-pamieci-kl-plaszow-w-krakowie-raport-z-konsultacji/


Grupa Stop Ogradzaniu Krzemionek zrzeszająca ponad 1000 osób nie zgadzających się z komercyjnymi planami zagospodarowania tego miejsca
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
14.8°C
wschód słońca: 05:24
zachód słońca: 18:06
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-03-28 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-28 19:00
miejsce
Klub Studencki ŻACZEK, Kraków, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-28 20:00
miejsce
Artefakt Café, Kraków, ul, Dajwór 3
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-28 20:00
miejsce
Teatr Figur Kraków, Kraków, ul....
wstęp biletowany