24 kwiecień 2024

Współpraca japońskich firm z MPK w Krakowie

zdjęcie: Współpraca japońskich firm z MPK w Krakowie / fot. UM Kraków / Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowi
fot. UM Kraków / Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowi
We wtorek, 23 kwietnia w MPK SA w Krakowie odbyło się spotkanie z udziałem Kamio Nobumitsu, który pełni funkcję pierwszego sekretarza Ambasady Japonii w Polsce. Jego wizyta i spotkanie z przedstawicielami krakowskiego przewoźnika miała na celu potwierdzenie wsparcia japońskiej ambasady w Polsce dla obustronnej współpracy japońskich firm z MPK SA w Krakowie.
REKLAMA

Obszary współpracy obejmują potencjalną możliwość wykorzystania najnowszych technologii w zakresie ogniw wodorowych służących do napędu autobusów oraz oszczędzania i magazynowania energii elektrycznej w trakcji tramwajowej.

– Jesteśmy otwarci na współpracę w tych obszarach. Ambasada Japonii w Polsce chętnie się zaangażuje w kontakt i będzie wspierać biznesowe relacje MPK SA w Krakowie z japońskimi firmami – potwierdził podczas spotkania Kamio Nobumitsu, pierwszy sekretarz Ambasady Japonii w Polsce.

Przedstawiciel ambasady z zainteresowaniem wysłuchał informacji o zakresie działania krakowskiego przewoźnika, które prezentował Kazimierz Fudala, dyrektor ds. technicznych w MPK. Sekretarz japońskiej ambasady zwiedził także zajezdnię tramwajową Podgórze oraz Stację Obsługi i Remontów.

Wizyta nie była przypadkowa. MPK SA w Krakowie już od czerwca 2022 roku eksploatuje autobusy zasilane wodorem, a w najbliższych planach krakowskiego przewoźnika jest zakup 10 takich pojazdów. Zarząd MPK zaakceptował już także plan powstania stacji obsługi dla serwisowania i obsługi autobusów zasilanych tym paliwem.

Także w dziedzinie rozwiązań służących oszczędzaniu energii w trakcji tramwajowej krakowski przewoźnik ma już spore doświadczenie. Przypomnijmy, że to właśnie w stolicy Małopolski w 2020 roku na ulice wyjechał pierwszy tramwaj wyposażony w baterie, które umożliwiają przejazd na dystansie co najmniej 3 km bez konieczności korzystania z pantografu i sieci trakcyjnej. Obecnie MPK posiada cztery takie tramwaje, a 106 jest przygotowanych do tego, aby taki system mógł w nich zostać łatwo wprowadzony w przyszłości. Chodzi o najnowsze krakowskie wagony czyli Lajkoniki.

Warto podkreślić, że przyjazd pierwszego sekretarza Ambasady Japonii w Polsce, to już kolejna taka wizyta przedstawicieli tego kraju w MPK SA w Krakowie. W 2022 roku zajezdnię autobusową w Płaszowie, gdzie stacjonują autobusy wodorowe odwiedził ambasador Japonii w Polsce. Z kolei w tym roku MPK w Krakowie odwiedzili przedstawiciele kilku japońskich firm, w tym Odakyu, największego operatora autobusowego w Japonii oraz przedstawiciele firmy Mitsubishi Electric Europe.

 
Źródło: UM Kraków /
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
16.3°C
wschód słońca: 05:06
zachód słońca: 20:07
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-05-06 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-06 17:00
miejsce
Teatr im. J. Słowackiego, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-06 20:15
miejsce
Teatr im. J. Słowackiego, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-07 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany