22 marzec 2024

Wystawa Miasto. Technoczułość Tu zwiedza się europejsko!

zdjęcie: Wystawa Miasto. Technoczułość Tu zwiedza się europejsko! / fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe
fot. UM Kraków / Fot. materiały prasowe
Kraków świętuje 20. rocznicę obecności Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji miejskie instytucje przygotowały specjalną ofertę. W weekend 23–24 marca będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawę pt. „Miasto. Technoczułość”, która powstała w wyniku realizacji projektu unijnego.
REKLAMA

Na zwiedzanie indywidualne muzeum zaprasza od godz. 10.00 do godz. 17.00 (muzeum zamyka się o godz. 18.00).

Specjalnie na tę okazję odbędą się dwa oprowadzania kuratorskie: 23 i 24 marca o godz. 15.00.

Rezerwowanie miejsc na oprowadzanie: rezerwacja@mit.krakow.pl lub telefoniczna: 12 428 66 00 wew. 11.


Przy tej okazji warto podkreślić, że Muzeum Inżynierii i Techniki korzysta ze środków unijnych od samego początku. Do tej pory zrealizowano aż osiem projektów.

Muzeum zrealizowało projekty już z funduszy przyznanych w pierwszej perspektywie finansowej 2007–2013. Projekt „ Kwartał św. Wawrzyńca — budowa centrum kulturowego na krakowskim Kazimierzu” (zrealizowany z MRPO) zakładał adaptację na cele kulturalne dawnych obiektów historycznej zajezdni tramwajowej przy ul. św. Wawrzyńca — siedziby muzeum. Przeprowadzono wtedy rewaloryzację siedmiu zabytkowych budynków dawnej zajezdni tramwajowej z drugiej połowy XIX i z początku XX wieku, jej zaplecza i dziedzińca.

Wykorzystano również możliwości współpracy międzynarodowej, jakie dają projekty unijne, żeby nawiązać współpracę z europejskimi jednostkami o podobnym charakterze.

W partnerstwie zrealizowano dwa projekty. Ideą „Second Chance — od infrastruktury przemysłowej do przemysłów kreatywnych” (2010–2013 projekt realizowany w ramach projektu 4.3: Program dla Europy Środkowej) było nawiązanie współpracy regionalnej członkowskich państw UE w zakresie rewitalizacji dawnych obszarów przemysłowych poprzez uczynienie z nich atrakcyjnych placówek kulturalnych. Z kolei celem „Sounds of Changes” było dokumentowanie zmian zachodzących współcześnie w sferze dźwiękowej.

W drugiej perspektywie finansowej UE pozyskano środki z Regionalnych Programów Operacyjnych na trzy projekty: z działania „Rewitalizacja terenów poprzemysłowych” udało się uratować zabytkowy Hangar Czyżyny, z działania „Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego” poszerzono ofertę oddziału Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema, a z „E-administracja i otwarte zasoby” zdigitalizowano 183 obiekty z muzealnych zbiorów – można je oglądać na stronie.

Zasługą środków unijnych jest modernizacja muzealnej siedziby. Dawna zajezdnia tramwajowa, mimo sukcesywnych remontów, miała bardzo ograniczone możliwości ekspozycyjne, co nie pozwalało na dalszy rozwój instytucji. Wielką inwestycję udało się zrealizować ze środków POIŚ. Projekt składał się z trzech części: rozbudowy, konserwacji obiektów i utworzenia nowej wystawy stałej. W wyniku modernizacji została dwukrotnie powiększona przestrzeń ekspozycyjna muzeum i utworzono kondygnację podziemną pod zabytkową halą D, a także pod dziedzińcem muzeum. Utworzone zostały również powiązania komunikacyjnie między halami. Powstały też przestrzenie pozwalające na komfortowe zwiedzanie. W tak przygotowanym miejscu w marcu 2023 r. otwarto wystawę stałą „Miasto. Technoczułość”. To pierwsza w Polsce ekspozycja, która w tak szeroki sposób opowiada o przemianach, jakie zachodziły w miastach od początków powstania aż po współczesność.

 
Źródło: UM Kraków /
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
24.8°C
wschód słońca: 04:45
zachód słońca: 20:28
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-05-21 17:30
miejsce
Teatr im. J. Słowackiego, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 20:00
miejsce
Kawiarnia Literacka, Kraków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 20:30
miejsce
Teatr im. J. Słowackiego, Kraków,...
wstęp biletowany