13 lipiec 2022

CBA i policja zatrzymały dwie osoby podejrzewane o wyłudzenie dotacji oświatowych

zdjęcie: CBA i policja zatrzymały dwie osoby podejrzewane o wyłudzenie dotacji oświatowych / fot. PAP
fot. PAP
Centralne Biuro Antykorupcyjne i policja zatrzymały dwie osoby, które miały wyłudzić dotacje oświatowe - dowiedziała się PAP. Kwota wyłudzonych pieniędzy ma wynosić blisko 80 mln zł.
REKLAMA

Zespół prasowy CBA poinformował w środę PAP, że funkcjonariusze katowickiej delegatury Biura wraz z policjantami ze śląskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali w Gliwicach dwie osoby, które założyły i kierowały firmami prowadzącymi szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla dorosłych.

Funkcjonariusze podczas przeszukań zabezpieczyli dokumenty, sprzęt elektroniczny i inne dowody, które mogą mieć znaczenie w sprawie.

Mieszko A. i Aleksandra K. mieli działać w zorganizowanej grupie przestępczej i przekazywać nieprawdziwe dokumenty dla uzyskania wsparcia finansowego dla szkół oraz prać pieniądze.

"Dokumenty wystawiano i przedkładano, by uwiarygodnić fikcyjne zdarzenia związane z prowadzoną działalnością edukacyjną i w konsekwencji uzyskać nienależne dotacje oświatowe" - poinformował PAP zespół.

W nadzorującej śledztwo CBA gliwickiej prokuraturze okręgowej zatrzymane przez CBA osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków z dotacji oświatowej oraz prania pieniędzy - podał zespół.

Na wniosek prokuratora sąd aresztował oboje na trzy miesiące. Prokuratura zabezpieczyła też ich majątek na poczet przyszłych kar - znalezioną w jednym z domów gotówkę - 740 tys. zł, dwa samochody osobowe - Mercedes GL oraz BMW X7, nieruchomości o wartości łącznej ponad 17,5 mln zł i 11 obrazów znanych polskich malarzy. Zablokowano też znaczne środki na rachunkach w bankach - wynika z informacji przekazanych PAP przez zespół prasowy CBA.

Materiały dowodowe są nadal gromadzone i analizowane przez śledczych, a postępowanie jest w toku - dodał zespół. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kraków
1.7°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:39
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2022-12-04 20:00
miejsce
Klub Zaścianek, Kraków, Józefa...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 17:00
miejsce
Nowohuckie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 17:30
miejsce
Teatr Bagatela, Kraków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-05 20:15
miejsce
Teatr Bagatela, Kraków, ul....
wstęp biletowany