24 lipiec 2020

Krakowska Policja walczy z pseudografficiarzami

fot. KMP w Krakowie
Miejskie obiekty, często świeżo wyremontowane budynki, są pokusą dla pseudografficiarzy, którzy bazgrając po murach psują estetykę przestrzeni, ale przede wszystkim łamią prawo.
Koronawirus
małopolskie
5407
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Nierzadko niszczone są cenne zabytki, których przywrócenie do stanu pierwotnego jest niezwykle kosztowne. Warto tu wspomnieć, że niszczenie zabytków jest przestępstwem ściganym z urzędu i podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.
Policja walczy z nielegalnym graffiti i reaguje, nie tylko na zgłoszenia właścicieli zniszczonego mienia, ale i na zgłoszenia mieszkańców zamieszczane na interaktywnej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, informacje przekazane od innych służb  czy również na doniesienia medialne i posty zamieszczane na portalach społecznościowych.
Miejsca w których doszło do aktu wandalizmu są zawsze sprawdzane przez policjantów, ustalani są właściciele, funkcjonariusze sprawdzają czy obiekt nie widnieje w rejestrze zabytków, jeśli jest to możliwe zabezpieczany jest monitoring, którego zapis może pomóc w ustaleniu sprawców. W ubiegłym roku dzięki działaniom krakowskich policjantów zatrzymano 18 sprawców przestępstw i 5 sprawców wykroczeń dotyczących pseudograffiti.

Innym wymiarem walki z bazgrołami są prowadzone przez mundurowych działania prewencyjne, które przekładają się między innymi na spotkania z młodzieżą, podczas których poruszany jest temat odpowiedzialności karnej za nielegalne nanoszenie malunków i tym samym niszczenie cudzej własności.
W ramach funkcjonującego Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczania Bazgrołów w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej i Urzędu Miasta Krakowa, omawiane są zagadnienia mające na celu ocenić, w których miejscach najczęściej dochodzi do tego typu zniszczeń i wypracowywane metody przeciwdziałania zjawisku jakim jest pseudograffiti.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
5407
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
ICE KRAKÓW Congress Centre,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 20:30
miejsce
Kościół Rektoralny Przemieniania...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-16 17:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-18 16:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany