25 czerwiec 2020

O czym warto wiedzieć przed wyjazdem - Handel ludźmi – współczesna forma niewolnictwa. O czym warto pamiętać?

fot. KMP w Krakowie
Wakacje to czas wzmożonych wyjazdów zagranicznych zarówno w celach turystycznych jak i zarobkowych. Jeżeli planujesz taki wyjazd, po to żeby wypocząć, dorobić w czasie wakacji albo żeby wyprowadzić się na stałe i rozpocząć nowe życie pamiętaj, że możesz zetknąć się z niebezpieczeństwem. Przestępcy mogą próbować Cię wykorzystać.
Koronawirus
małopolskie
5257
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Handel ludźmi to przestępstwo o globalnej skali, występujące w większości krajów świata.

Jego istotą jest zniewolenie osoby lub osób (za pomocą różnych metod i środków) w celu wykorzystania. Stąd, handel ludźmi określany jest często jako współczesne niewolnictwo. Metody wykorzystywane przez sprawców nie muszą mieć charakteru przemocy, czy bezpośredniego przymusu. Handel ludźmi pozostaje jednak przestępstwem nawet jeżeli odbywa się za zgodą ofiary.

Najbardziej dynamicznym elementem zjawiska handlu ludźmi są formy wykorzystania ofiar tego przestępstwa. Przez wiele lat w Polsce formą wykorzystania, najbardziej dostrzegalną społecznie, była eksploatacja seksualna.

Ta forma nadal dominuje, zauważalny jest jednak wzrost innych form, takich jak handel ludźmi do pracy przymusowej, do żebrania, wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych, a także zawieranie fikcyjnych małżeństw z obcokrajowcami.

Przed wyjazdem warto znać adresy i numery telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego się udajemy.

Sprawdź, jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Poradnik i wiele cennych wskazówek związanych m.in. z bezpiecznym wyjazdem za granicę, znajdziesz na portalu: handelludzmi.eu

Wyjeżdżając za granicę w celach zarobkowych należy dokładnie sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy i upewnić się, co do legalności zatrudnienia. Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Można skorzystać z takich stron, jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl). Na stronie KRAZ można sprawdzić, czy dana agencja zatrudnienia oferująca pracę, jest zarejestrowana i działa legalnie. Jeśli masz wątpliwości, czy oferta pracy może budzić obawy, przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić wiarygodność takiego pracodawcy.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
5257
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
ICE KRAKÓW Congress Centre,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 20:30
miejsce
Kościół Rektoralny Przemieniania...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-16 17:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-18 16:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany