Od marca zatrzymanych 6 poszukiwanych ENA lub listami gończymi
Na początku lutego 2021 r. niemiecki sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania za 39-letnim mieszkańcem powiatu limanowskiego, podejrzanego o przestępstwo przeciwko porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu w Niemczech. Na początku marca 2023 r. informacja o poszukiwaniu Polaka trafiła do małopolskich policjantów. "W krótkim czasie ustalili miejsce pobytu i zatrudnienia ukrywającego się mężczyzny. 39-latek został zatrzymany na autostradzie A4, gdy przemierzał samochodem drogę do pracy. Był całkowicie zaskoczony. Nie spodziewał się, że tego dnia, zamiast do firmy, trafi do Prokuratury Okręgowej w Krakowie" – opisywał rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń.
Kolejny zatrzymany, 13 kwietnia, to 39-latek z Krakowa. Austriacki wymiar sprawiedliwości wydał za nim ENA za spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała w 2022 r. Mężczyzna miał kilkukrotnie ranić ofiarę nożem. Małopolscy funkcjonariusze otrzymali informację o podejrzanym w połowie marca tego roku. 39-latek został zatrzymany, kiedy szedł na zakupy. Nie stawiał oporu. W areszcie oczekuje na decyzję sądu o ekstradycji.
Także w kwietniu policjanci zatrzymali 58-latka, na prywatnej posesji w gminie Mogilany. Belgijscy śledczy wydali za nim ENA za przestępstwo przeciwko rodzinie. Mężczyzna został zatrzymany w kilka godzin po otrzymaniu informacji z Belgii.
Poszukiwani krajowymi listami gończymi, którzy od marca trafili w ręce małopolskiej policji, to: 30-latek z powiatu nowosądeckiego, 50- i 43-letni krakowianin.
30-latka szukały sądy i prokuratura za różne przestępstwa, m.in. miał do odsiadki wyrok dwóch lat pozbawienia wolności za gwałt. Mężczyzna często zmieniał miejsca zamieszkania. Policjanci zatrzymali go w podkrakowskiej miejscowości, przed domem, gdy wracał z pracy. 50-letni krakowianin został zatrzymany za przestępstwa przeciwko mieniu. 43-latek miał zaś wyrok pozbawienia wolności za oszustwa.
Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie powstał pod koniec 2022 r. Wcześniej komórka poszukiwacza działała w ramach struktury Wydziału Kryminalnego.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ mark/