6 październik 2022

Służby rozbiły gang tytoniowy, przejęły nielegalne papierosy i tytoń o wartości ponad 7 mln zł

Wspólna akcja służb zakończyła się przejęciem prawie 10 ton tytoniu i niemal 318 tys. nielegalnych papierosów wartych ponad 7 milionów złotych. Do sprawy zatrzymano 11 osób, z których dwóch usłyszało zarzuty kierowania gangiem tytoniowym.
REKLAMA

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że sprawa zaczęła się kilka miesięcy temu. Okazało się wówczas, że poszczególnymi członkami grupy przestępczej zainteresowali się funkcjonariusze różnych służb. "W efekcie połączono siły i dzięki współpracy policjantów CBŚP, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Urzędu Celno-Skarbowego udało się rozbić gang zajmujący się przestępczością akcyzową" - zaznaczyła policjantka.

W ubiegły czwartek służby przeprowadziły akcję w województwie łódzkim oraz kujawsko-pomorskim, w trakcie której przeszukali 11 mieszkań oraz pomieszczeń gospodarczych. W jednym z budynków gospodarczych funkcjonariusze odkryli i zlikwidowali linię technologiczną służącą do produkcji papierosów, natomiast na dwóch kolejnych zabezpieczył dwie krajalnie tytoniu.

"Łącznie zabezpieczono ponad 1,2 tys. kg suszu tytoniowego, przeszło 8,5 tys. kg krajanki tytoniowej oraz blisko 318 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy" - podkreśliła rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.

Według śledczych szacunkowa wartość zabezpieczonych nielegalnych towarów wynosi ponad 7 milionów złotych.

Rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz zaznaczyła, że podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli też maszynę do cięcia tytoniu, do rozdrabniania tytoniu, bibuły, opakowania, filtry do papierosów, zabezpieczono 116 tysięcy złotych w gotówce i dwa samochody: audi o wartości 30 tysięcy złotych i BMW warte 175 tysięcy złotych. Jak się później okazało ten drugi pojazd był kradziony.

W trakcie akcji służby zatrzymały 11 osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej we Włocławku. "Prokurator zarzucił dwóm zatrzymanym kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, wytwarzanie wyrobów tytoniowych, uchylanie się od opodatkowania i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych wielkiej wartości" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Ośmiu kolejnym osobom prokurator zarzucił działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych oraz popełnienie przestępstwa przeciwko obowiązkom podatkowym. Jednemu zatrzymanemu ogłoszono zarzut pomocnictwa w popełnianiu przestępstw karno-skarbowych.

Decyzją sądu na wniosek prokuratora cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane, natomiast wobec pozostałych prokurator zastosował dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

Za zarzucane czyny może grozić do 10 lat więzienia.

Jak zapewniają śledczy sprawa ma charakter rozwojowy. (PAP)

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Agnieszka Libudzka

bf/ ali/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kraków
1.7°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:39
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2022-12-04 19:00
miejsce
TAURON Arena Kraków, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 19:00
miejsce
Piwnica pod Baranami, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 20:00
miejsce
Klub Zaścianek, Kraków, Józefa...
wstęp biletowany