Czego chce student, od mieszkania ?

Dzisiejsze wymagania przedstawicieli braci studenckiej odnośnie warunków mieszkaniowych wyraźnie odbiegają od tego, co uchodziło za standard jeszcze dekadę czy tym bardziej dwie dekady temu. Obecnie żacy zwracają coraz większą uwagę na komfort i wygodę.
Zaradność
Dzisiejsi studenci różnią się od tych z lat 90tych, czy nawet żaków studiujących w pierwszej dekadzie XXI wieku. W dyskusji publicznej nierzadko daje się wyczuć pewien poziom animozji w stosunku do młodych ludzi. Nawet niewiele starsi przedstawiciele pokolenia milenialsów wytykają pewne rzeczy dzisiejszej młodzieży i studentom. Trzeba jednak zaznaczyć, że dzisiejsi studenci wydają się zaradni życiowo, może nawet bardziej zaradni, niż ich starsi koledzy. Dzisiaj więcej studentów rozpoczyna pierwszą pracę jeszcze w trakcie nauki. Młodzi ludzie u progu dorosłego życia chcą coraz częściej sami o sobie decydować, a to wiąże się z koniecznością stabilizacji finansowej.

Warunki klasy Z
Ze wspomnianą zaradnością życiową pokolenia Z – jak często określa się obecnie młodych ludzi wchodzących na rynek pracy - idą jednakże w parze większe wymagania. Wymagania wobec siebie i wobec innych. Dobry przykład mogą stanowić warunki mieszkaniowe w jakich mieszkają przedstawiciele braci studenckiej. Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający CATELLA Polska zaznacza, że „warunki w których obecnie mogą mieszkać studenci jeszcze 10 lat temu wydawały się nierealne i nieosiągalne dla żaków. Studenci dzisiaj nie zaakceptowaliby już jednak warunków z akademików z lat 90tych, czy nawet tych z pierwszych lat obecnego stulecia”. Nie chcą dzielić na cztery osoby pokoju o powierzchni 12-15 mkw., do czego przyzwyczaiły nas klasyczne, przyuczelniane akademiki. Nie chcą również mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu w sześć, siedem czy więcej osób – tworząc „studenckie komuny”, które ich rodzice jeszcze dziś nierzadko wspominają z rozrzewnieniem. Nie chcą też mieszkać na stancji, pod czujnym okiem właściciela mieszkania, będąc pod lupą przez 24 godziny na dobę. Chcą mieszkać sami. Pracują, zarabiają więc oczekują komfortu i odpowiedniego standardu. Czy jest w tym coś złego ?

Popyt kreuje podaż
Popyt determinuje podaż. Jeśli jest zapotrzebowanie na produkt czy usługę, to tylko kwestią czasu jest, gdy taki towar trafi na rynek. W naszym kraju pojawiają się więc nowoczesne, prywatne akademiki. Przykładem może być oferta TRIO Kraków. W pełni umeblowane pokoje o powierzchni od 14 do 19 mkw. przypominają bardziej kawalerkę w apartamentowcu, niż tradycyjny akademik. Każdy pokój posiada bowiem w pełni wyposażony aneks kuchenny i osobną, prywatną łazienkę. W budynku znajduje się wspólne lobby, pralnia, kawiarnia, recepcja z ochroną oraz parking. Sporym atutem tej nieruchomości jest również lokalizacja - w ścisłym centrum miasta, 2 minuty pieszo od Dworca Głównego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-Miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
398
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2020-06-12 19:00
miejsce
Piwnica pod Baranami, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-06-13 17:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-06-14 18:00
miejsce
Auditorium Maximum UJ, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-06-15 17:30
miejsce
Opera Krakowska, Kraków, ul....
wstęp biletowany