Macierz studenckiej lokalizacji

Stara i znana na całym świecie prawda dotycząca rynku nieruchomości mówi, iż najważniejsze trzy rzeczy to: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Prawdę tę bardzo dobrze rozumieją studenci, którzy przykładają dużą miarę do właściwej lokalizacji wynajmowanego mieszkania, czy pokoju.
Nie wszystko płynie

Dzisiejsi studenci przywiązują o wiele większą wagę do standardu wynajmowanych nieruchomości, niż ci sprzed dekady, czy tym bardziej żacy z lat 90-tych ubiegłego wieku. Podejście do warunków mieszkaniowych wśród żaków na pewno się zmieniło. Potwierdza to Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający CATELLA Polska stwierdzając, że „jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe, to dzisiejsi studenci są o wiele bardziej wymagający. Jednakże w podejściu braci studenckiej do poszukiwania właściwego lokum na studia jedna kwestia oprócz ceny pozostaje stała i niezmienna. Chodzi o lokalizację, która zawsze miała i nadal ma kluczowe znaczenie”.


Okolica, okolicy nierówna

Odpowiednia lokalizacja musi spełniać jasno określone warunki. Poszukując lokum na czas nauki niektórzy studenci posługują się akademickim czy wręcz naukowym podejściem - zaznaczają na mapie miasta najważniejsze punkty, tzn. te które mają zamiar najczęściej odwiedzać. Przede wszystkim lokalizację budynków uczelni. Chodzi przecież o to żeby rano bez problemów dostać się na zajęcia, nawet po całonocnej naradzie ze znajomymi. Dla każdego studenta ważne jednak są również i inne wyznaczniki – mieszkanie sympatii oraz najbliższych znajomych, czy ulubiony bar bądź klub. Duże znaczenie ma również możliwość sprawnego dotarcia do centrum miasta oraz najbliższej galerii handlowej. W oparciu o te podstawowe destynacje studenci wyznaczają rejony miasta, które najbardziej odpowiadają im, jako miejsce zamieszkania. Co ważne, studenci przywiązują również dużą wagę do dostępności komunikacji miejskiej, która powinna zapewniać transport najlepiej o każdej porze dnia i nocy, przez siedem dni w tygodniu. Po za tym pewne – choć może nie najważniejsze – znaczenie ma również odległość od dworca, tak aby wracając z rodzinnego domu można było łatwo dostać się do wynajmowanego M.


Lokalizacja w punkt

Lokalizacji, które spełniają tak wyśrubowane warunki w miastach akademickich nie ma zbyt wiele. Szczególnie, jeśli dodać do nich jeszcze wymóg odpowiedniego standardu mieszkaniowego. Wybór lokalu w kamienicy w centrum, w świetnej lokalizacji oznacza zwykle bowiem nienajlepsze warunki mieszkaniowe. Z kolei nowe mieszkania w odpowiednim standardzie zwykle nie znajdują się blisko kampusu i śródmieścia. Warto jednak zaznaczyć, że w największych miastach w Polsce, które jednocześnie stanowią główne ośrodki akademickie w naszym kraju, zaczynają pojawiać się na razie pojedyncze projekty spełniające te kryteria. Chodzi o prywatne akademiki, które są lokowane w takich miejscach żeby spełniać wymogi żaków. Dobry przykład mogą stanowić mieszkania dla studentów oferowane przez TRIO Kraków. Samodzielne pokoje z prywatną łazienką, aneksem kuchennym i szybkim internetem w cenie, w wysokim standardzie, znajdują się w nowym budynku, zlokalizowanym przy ulicy Rakowickiejw samym centrum grodu Kraka. Niedaleko Rynku Głównego oraz budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie węzła komunikacyjnego przy Dworcu Głównym oraz zaledwie 3 minuty piechotą do Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego – lokalizacja spełniająca najbardziej wygórowane studenckie gusta.


Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
małopolskie
1792
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2020-09-03 20:00
miejsce
Klub Zet Pe Te, Kraków, Dolnych...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-04 20:00
miejsce
Teatr Barakah, Kraków, Paulińska 28
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-07 19:00
miejsce
Kijów Centrum, Kraków, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-08 20:00
miejsce
Plac Nowy 1, Kraków, plac Nowy 1
wstęp biletowany