Franciszek Ewangelię przenosił do codziennego życia
Rektor w liście do społeczności akademickiej wskazał, że jeszcze w lutym tego roku, niedługo przed pójściem papieża Franciszka do szpitala, uczelnia otrzymała list z Watykanu, w którym papież przesyłał swoje błogosławieństwo apostolskie.
"12 lat służby Bogu i Jego Kościołowi papieża Franciszka stało się niezwykłym czasem dawania świadectwa, przede wszystkim poprzez proste, ale jakże wymowne gesty i spojrzenia" – zaznaczył rektor uczelni, zwracając uwagę m.in. na jego spotkania z więźniami.
Podkreślił, że Franciszek wydał wiele ważnych dokumentów, a jego homilie przepełnione były "życiową mądrością i zwyczajnością słowa".
"W tym wszystkim było jego szczególne ewangeliczne spojrzenie na świat współczesny i jego problemy. To właśnie Ewangelię praktycznie przenosił do codziennego życia. Zaś zwrócenie uwagi na ubogich i biednych, pokazanie prostoty oraz realizmu Dobrej Nowiny Jezusa pozostanie nieustannym wyzwaniem dla Kościoła" – zauważył ks. prof. Tyrała.
Przywołał także słowa papieża, które w 2022 r. skierował do Uniwersytetu z okazji 625-lecia Wydziału Teologicznego. Zauważył, że Ojciec Święty mobilizował wówczas, by być wiernymi wielowiekowej tradycji, odczytywać znaki czasu i podejmować z odwagą nowe wyzwania, aby nieść współczesnemu człowiekowi i światu prawdę Ewangelii.
Życzył także, by Uniwersytet był "miejscem formacji nowych pokoleń chrześcijan, nie tylko przez badania naukowe i dociekanie prawdy, ale także przez społeczne świadectwo życia wiarą".
"Niech będzie wspólnotą, w której zdobywanie wiedzy łączy się z promocją szacunku do każdego człowieka ze względu na Boga, który go stworzył i z troską o kształtowanie serc i otwieranie ich na to co najważniejsze, co trwa i co nie przemija" – pisał papież Franciszek.
Rektor przypomniał też, że kiedy w ubiegłym roku odwiedził papieża wraz z grupą rektorów z Krakowa i Małopolski, Ojciec Święty powiedział: "Dziękuję, że prowadzicie edukację, musicie siać, choć często nie widzicie owoców tej pracy, to ma szczególny i ważny sens. Wychowujecie, nie ustawajcie w tym".
"Zwracał nam tym samym uwagę, byśmy codziennością dawali świadectwo o tym, co głosimy słowami. To dla całej naszej akademickiej wspólnoty Krakowa i Małopolski jest zobowiązujące" – zaznaczył rektor.
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. Kościołem katolickim kierował od 13 marca 2013 r. (PAP)
juka/ joz/
