Mniej alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym
"Widzimy mniejszą liczbę zainteresowanych. Prowadzimy wiele projektów zachęcających młodych do kapłaństwa. Przede wszystkim cieszymy się tymi, którzy są. Dziś wstąpienie do wyższego seminarium duchownego jest wręcz heroiczną decyzją młodego, bo przecież mającego 19-20 lat, człowieka, przy tej nagonce na stan kapłański" – powiedział PAP rzecznik prasowy krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski.
Seminarium w Krakowie kształci kleryków z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. W tym roku naukę rozpoczyna 12 nowych alumnów (studenci seminarium duchownego): 7 z archidiecezji krakowskiej i 5 z diecezji bielsko-żywieckiej. W poniedziałek metropolita krakowski wręczył suscepty, czyli dokumenty potwierdzające przyjęcie do seminarium, 7 klerykom z archidiecezji krakowskiej.
"Jeśli jesteście powołani przez Pana Jezusa, nie wahajcie się, bo kto odwraca się i odrywa swe ręce od pługa, ten się nie nadaje" — powiedział do kleryków abp Marek Jędraszewski.
Pierwsze tygodnie nowi klerycy spędzą na prowadzonych przez Caritas rekolekcjach w Zakrzowie w powiecie suskim.
W poprzednim roku do krakowskiego seminarium wstąpiło również 7 kleryków z archidiecezji krakowskiej, ale z diecezji bielsko-żywieckiej – 8, czyli o 3 więcej niż w bieżącym roku.
Studia w seminarium duchownym polegają na tzw. formacji, która trwa 7 lat. Pierwszy rok to tzw. rok propedeutyczny, czyli przygotowawczy. Po nim klerycy przeprowadzają się do budynku seminarium w Krakowie i zaczynają 5-letnie studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Łącznie po 6 latach alumni, już jako diakoni, podejmują posługę w parafiach.(PAP)
bko/ jann/