Kraków dołączył do Paktu mediolańskiego; chce wspierać m.in. lokalnych rolników
Pakt mediolański to - jak poinformował na konferencji prasowej w czwartek prezydent Krakowa Aleksander Miszalski - pomysł na to, jak radzić sobie z zagrożeniami, jakie niosą niestabilna sytuacja na świecie, zmiany klimatyczne, efekt cieplarniany, klęski żywiołowe. Dodał, że przygotowana w ramach paktu polityka żywnościowa powinna zwiększyć rolę rynków kleparskich, placów targowych z rodzimą, zdrową żywnością, ale i wesprzeć rodzimych rolników.
Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej zwróciła uwagę na potencjał, jakim jest ponad 40 proc. terenów rolnych w Krakowie. "Robimy ogromny krok naprzód, żeby tworzyć bufor w postaci rolników, których ciągle mamy (...), nawet inne miasta w Polsce to dostrzegają" - mówiła przedstawicielka ZZM o przystąpieniu do paktu.
Jak zauważyła, na targach pojawia się coraz więcej produktów hurtowników, a nie rolników, i dlatego - jej zdaniem - ważne jest zwiększenie wpływu drobnych rolników, np. poprzez tworzenie przez miasto zamówień publicznych dla nich.
Przyjemska-Grzesik poinformowała, że opracowanie polityki żywnościowej może zająć blisko dwa lata. Najpierw trzeba "zmapować", czyli zorientować się, jaki jest potencjał w mieście do realizacji nowej polityki.
Według niej bardzo ważne jest, aby w nowej strategii miasta znalazły się postulaty związane z polityką żywnościową, bo - jak zauważyła - w starej ich zabrakło, a obecne już w niej postulaty dotyczące terenów zielonych i klimatu nie są równoznaczne z polityką żywnościową.
Przystąpienie do paktu oznacza także współpracę z innymi jego syngatariuszami. "Podpisując pakt zaczynamy czerpać z wiedzy i doświadczeń metropolii takich jak Londyn, Nowy Jork, Buenos Aires, czy Tokio. Zaznaczam, że strategicznie to nie tylko deklaracja, ale przede wszystkim zobowiązanie, które jako miasto podejmujemy w zakresie działań klimatycznych na rzecz przyszłych pokoleń" – powiedział wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur. Skierował także apel, aby nie marnować żywności. "W świecie bogatego Zachodu setki milionów ton żywności marnujemy, a (...) na południu jest świat, w którym ludzie umierają z głodu" - zwrócił uwagę.
Pakt mediolański został zainicjowany, jak nazwa wskazuje, w Mediolanie, w 2015 r. przy okazji Expo „Wyżywienie planety, energia dla życia".(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pad/