25 marzec 2014

Zapraszamy na bezpłatne spotkania filmowe

zdjęcie: Zapraszamy na bezpłatne spotkania filmowe / fot. Nadesłane
fot. Nadesłane
W najbliższy czwartek o godzinie 18 przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie odbędzie się marcowe spotkanie z cyklu „Nie tylko Schindler”. Zostało ono poświęcone wyjątkowemu filmowi Tomasza Margańskiego „Krakowiaczek Ci ja...”. Flm opowiada o życiu i pracy mistrza australijskiego kina animowanego, urodzonego w 1926 roku w Krakowie, Yorama (Jerzego) Grossa.
REKLAMA

Osią filmu jest podróż do Polski, w którą Gross wybrał się z wnukami, po to, by pokazać im rodzinne strony i opowiedzieć o swoich wojennych losach. Linię narracyjną filmu tworzą zdjęcia wykonane w Polsce i w Australii, przeplatane fragmentami animacji Grossa. W każdej z nich znajduje się bowiem ziarenko prywatnej historii zawiłych kolei życia ich autora. Twórcza pasja, potrzeba dawania świadectwa oraz pozostawienia po sobie śladu w ludzkiej pamięci, miłość do kina, ogromne przywiązanie do rodzinnego miasta, a wreszcie doświadczenie emigracji (Gross wyjechał z Polski do Izraela w 1950 roku, w 1968 roku  wyruszył zaś do Australii) kształtowały zarówno artystyczne, jak i życiowe wybory filmowca.

Gość specjalny: WOJCIECH SZCZUDŁO;

producent, współzałożyciel działającego od 1988 roku Studia Filmowego Kalejdoskop. Utworzeniu „Kalejdoskopu” przyświecała idea niezależności, zarówno w finansowaniu produkcji filmowej, jak i w wyborze tematyki podejmowanej przez reżyserów związanych ze Studio. I choć dziś „Kalejdoskop” to jeden z najważniejszych ośrodków producenckich w Polsce, laureat ponad stu prestiżowych nagród w kraju i za granicą, to Studio nadal przede wszystkim wspiera twórców niezależnych i odważnych, takich jak Małgorzata Imielska („Powiedz mi, dlaczego?”), Kinga Dębska („Hel”), Krzysztof Miklaszewski („Apteka pod Orłem”) czy też Tomasz Margański, twórca filmu pokazywanego w marcu w ramach projektu „Nie tylko Schindler”. „Kalejdoskop” realizuje filmy dokumentalne i fabularne, krótkometrażowe i pełnometrażowe, animowane, edukacyjne, historyczne i przyrodnicze,  seriale telewizyjne i programy publicystyczne.

Wstęp wolny.

Program filmowy trwa 76 minut.
Nagrody filmowe w konkursie towarzyszącym pokazowi ufundowane zostały przez Krakowską Fundację Filmową.

Organizatorami spotkań z cyklu „Nie tylko Schindler” są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.
http://www.fnu.org.pl/projekty/nie-tylko-schindler/

 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
16.8°C
wschód słońca: 04:54
zachód słońca: 20:18
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2024-05-14 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-14 19:00
miejsce
New day blues pub, Kraków, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-14 20:00
miejsce
Klub STUDIO, Kraków, Witolda...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-14 20:00
miejsce
Kawiarnia Literacka, Kraków, ul....
wstęp biletowany