Seniorzy uczą się umiejętności cyfrowych przydatnych w podróżowaniu
Cykl warsztatów wspierających aktywizację seniorów i zachęcających ich do przełamywania barier zorganizowała krakowska firma Vasco Electronics, producent elektronicznych tłumaczy mowy. Partnerami projektu są: Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku i Nowohucka Akademia Seniora.
W ramach warsztatów 40 seniorów przez najbliższe tygodnie będzie doskonalić swoje umiejętności cyfrowe, aby następnie zastosować je np. w samodzielnym organizowaniu wyjazdów zagranicznych. Pomysłodawcy programu podkreślają, że w każdym wieku można realizować pasje i spełniać marzenia. Dlatego podczas pierwszego spotkania zaprosili osoby, które mogą być inspiracją dla uczestników warsztatów.
O swoich wyprawach i związanych z nimi doświadczeniach opowiedzieli: Jolanta Rydkodym, podróżująca seniorka, która odwiedziła ponad 50 krajów i wciąż planuje kolejne wyprawy, i Marek Tymiec, podróżnik, doświadczony przewodnik turystyczny, który w 2023 r. wraz z przyjacielem przejechał 20 tys. kilometrów vanem przez Kirgistan, Uzbekistan, Iran i Turkmenistan w ramach projektu Old Men Trip.
Program cyklu spotkań dla krakowskich seniorów opracowali specjaliści z Vasco przy wsparciu partnerów z Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Nowohuckiej Akademii Seniora.
Dyrektor Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ewa Piłat zaznaczyła, że po przejściu na emeryturę osoby starsze nie mają możliwości w naturalny sposób, tak jak to się dzieje w pracy zawodowej, doskonalenia swoich umiejętności informatycznych.
„A kto się nie rozwija, ten się cofa, zwłaszcza w tak dynamicznej dziedzinie, jaką jest świat cyfrowy. Dlatego chwalę każdy kurs podnoszący kompetencje cyfrowe seniorów, ale szczególnie takie, które są atrakcyjne i pożyteczne jednocześnie. Do tej kategorii zaliczam warsztaty, które uczą nowych umiejętności przydatnych w najatrakcyjniejszej dla nich aktywności – podróżowaniu” – wskazała Piłat.
Koordynatorka projektu z Vasco Electronics Marta Baros, poinformowała, że bezpłatne warsztaty będą realizowane od maja do lipca tego roku. Pilotaż adresowany jest do mieszkańców Krakowa.
Zakres tematyczny warsztatów – wskazała koordynatorka – powstał w odpowiedzi na zdiagnozowane potrzeby seniorów. Oparto go na badaniach „Polacy na wakacjach, a języki obce”, które krakowska firma w zeszłym roku. Pokazało ono, że ważnymi aspektami powstrzymującymi starsze osoby przed samodzielną podróżą zagraniczną, oprócz finansów i umiejętności cyfrowych, są też kwestie bezpieczeństwa i komunikacji.
W programie warsztatów przewidziano m.in. takie zagadnienia, jak planowanie trasy wycieczki przy pomocy narzędzi online, szukanie atrakcyjnych cenowo ofert transportu, noclegów, sprawdzanie rzetelnych opinii, a także jak bezpiecznie dokonywać rezerwacji przez internet. Organizatorzy zaplanowali także zajęcia w Centrum Edukacji Lotniczej działającym przy lotnisku Kraków Airport. (PAP)
rgr/ joz/
