reklama
kategoria: Społeczne
30 styczeń 2025

Wystawa o barierach dla osób z niepełnosprawnościami w Muzeum Narodowym

zdjęcie: Wystawa o barierach dla osób z niepełnosprawnościami w Muzeum Narodowym / v32428254
v32428254
Instalacje, rzeźby i plakaty podejmujące temat barier, których na co dzień doświadczają osoby z niepełnosprawnościami, można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Obiekty zostały rozmieszczone w galerii sztuki polskiej XX i XXI wieku.
REKLAMA

Jedna z instalacji - przedstawiająca porzuconą hulajnogę - stanęła przed Gmachem Głównym, przypominając, że tego typu obiekty mogą stanowić utrudnienie dla osób niedowidzących. W samej galerii można zobaczyć wielkich rozmiarów paragon osoby niepełnosprawnej z listą koniecznych wydatków czy zbyt wysoko zainstalowaną umywalkę - barierę dla osób niskorosłych.

W sumie muzeum wraz z fundacją Avalon zamieściło 11 obiektów symbolizujących brak dostępności w takich kategoriach, jak architektura, design, komunikacja, system wsparcia, życie zawodowe czy relacje. Każdy eksponat został oznaczony pomarańczowym symbolem i wzbogacony historią osoby doświadczającej tego typu bariery. Przy eksponatach znajdują się tabliczki z opisami w alfabecie Braille'a i w formie audiodeskrypcji.

"Wpisujemy różnego rodzaju obiekty, które mają nas inspirować do myślenia o dostępności, w galerię stałą sztuki polskiej XX i XXI wieku. Myślę, że dla wielu zwiedzających będzie to bardzo ważne doświadczenie - zobaczenie, że miejsce, w którym się znajdują, jest tak naprawdę pod wieloma względami specjalnie przygotowane i jak najszerzej otwarte dla wszystkich. Ale wciąż są wyzwania, którym powinniśmy sprostać, aby drzwi otwierać jeszcze szerzej" - zaznaczył podczas konferencji prasowej poświęconej inicjatywie dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

Wystawa "Epoka (nie)dostępności" jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej fundacji Avalon. Jej celem jest uświadamianie społeczeństwu, czym jest brak dostępności i jaki wpływ mamy na powstawanie różnego rodzaju barier.

"Chcemy odesłać bariery do muzeum i paradoksalnie odsyłamy do muzeum, które jest w dużej mierze naprawdę dostępne" - zwróciła uwagę kierowniczka działu komunikacji i promocji fundacji Avalon. "Dostępność nie jest kosztem, jest inwestycją, jest też przede wszystkim naszą powinnością wobec osób, o których mówimy, że mają szczególne potrzeby" - podkreśliła. Jak dodała, inicjatywa ma również przypominać, że dostępność wpływa na jakość życia każdego, niezależnie od wieku i poziomu sprawności.

Obiekty pozostaną w muzeum do 30 marca. Wystawę będzie można zwiedzać z oprowadzaniem audiodeskrypcyjnym i w Polskim Języku Migowym.(PAP)

juka/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kraków
4.7°C
wschód słońca: 06:31
zachód słońca: 17:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2025-02-25 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-25 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-25 20:00
miejsce
Klub Buda, Kraków, ul. Czapskich 2
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-26 11:00
miejsce
Muzeum Banksy, Kraków, Ul. Berka...
wstęp biletowany