28 październik 2022

Poznajcie Kalmana – najlepszego łazika marsjańskiego

zdjęcie: Poznajcie Kalmana – najlepszego łazika marsjańskiego / fot. UM Kraków / Fot. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
fot. UM Kraków / Fot. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
W środę, 26 października, w Klubie Studio odbyła się prezentacja Kalmana – łazika marsjańskiego, tegorocznego zwycięzcy zawodów European Rover Challenge, który został stworzony przez studentów Koła Naukowego AGH Space Systems.
REKLAMA

Twórcy łazika, studenci zrzeszeni w Kole Naukowym AGH Space Systems opowiedzieli zebranej publiczności o jednym z czołowych projektów, nad którym pracowali od pięciu lat. Kalman to drugi już łazik planetarny zbudowany przez AGH Space Systems. Jest wyposażony m.in. w systemy wizyjne umożliwiające zdalne sterowanie oraz dokumentowanie terenu. Zamontowany na konstrukcji manipulator pozwala na przenoszenie przedmiotów czy obsługę paneli. Dodatkowo platforma posiada również tryb jazdy autonomicznej, w którym samodzielnie nawiguje do wskazanych współrzędnych bez konieczności uprzedniego poznania terenu.

Zasadniczym celem udoskonalanego stale projektu jest zaproponowanie rozwiązań, które będą wsparciem dla astronautów i całego sektora inżynierii kosmicznej. Podczas spotkania studenci opowiedzą o dotychczasowych pracach, działalności poszczególnych podzespołów i zastosowanych rozwiązaniach takich jak: druk 3D, manipulator o 6 stopniach swobody czy niezależne skrętne koła.

Członkowie koła zaprezentowali także sekcję rakiet, która w tym roku na zawodach Spaceport America Cup zajęła 3. miejsce w kategorii rakiet hybrydowych o pułapie lotu 10 tys. stóp. Zebrana publiczność mogła również poznać zespół eksperymentów balonowych i rakietowych, którego rozwiązania techniczne wykorzystywane są m.in. do badania wpływu promieniowania kosmicznego na komórki rakowe czy wpływu warunków kosmicznych na pszczoły miodne.

 
Źródło: UM Kraków /
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kraków
3.5°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:39
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2022-12-04 19:00
miejsce
TAURON Arena Kraków, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 19:00
miejsce
Piwnica pod Baranami, Kraków,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-04 20:00
miejsce
Klub Zaścianek, Kraków, Józefa...
wstęp biletowany