Małopolskie/ Droższe bilety i nowy szlak w Gorczańskim Parku Narodowym
Jak poinformował GPN na swojej stronie internetowej, bilety do parku są sprzedawane stacjonarnie w punktach poboru opłat w Porębie Wielkiej – Koninkach i Lubomierzu – Rzekach oraz w Ośrodku Edukacyjnym GPN w Porębie Wielkiej (w godzinach otwarcia tych obiektów) oraz w tzw. mobilnych punktach sprzedaży biletów. Możliwy jest także zakup online za pomocą internetowego systemu sprzedaży i aplikacji mobilnej.
Z opłat wyłączone zostaną odcinki szlaków biegnące wzdłuż granic parku narodowego: szlak żółty: Poręba Górna-Stare Wierchy; szlak zielony: Stare Wierchy–Obidowiec; szlak czerwony: Bardo–Stare Wierchy–Rozdziele–Turbacz; szlak zielony: Przysłop–Gorc; szlak niebieski: Gorc-Lubomierz-Rzeki. Opłaty nie będą też pobierane za wstęp do parku dworskiego hr. Wodzickich w Porębie Wielkiej.
Środki uzyskane z opłat za wstęp do Parku przeznaczone są na utrzymanie jego infrastruktury turystycznej, utrzymanie czystości na szlakach oraz na dofinansowanie działalności ratowniczej Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, działającej na terenie GPN.
Od 1 sierpnia – przekazał GPN – udostępniony dla turystów został także nowy szlak prowadzący na Turbaczyk z Koniny. Jest to przedłużenie czarnego szlaku z Koniny Halamy przez Koninę Natanki na Turbaczyk. Ponadto zlikwidowano ścieżkę edukacyjną "Partyzancką ścieżką na Turbacz". W granicach GPN ścieżka została przekształcona w szlak spacerowy do obozu pod Świnim Czołem, w poza jego obszarem – zlikwidowana.
Gorczański Park Narodowy został utworzony w 1981 roku i zajmuje obecnie ok. 7030 ha. Obejmuje centralną część Gorców w tym masyw Turbacza, który jest tu najwyższym szczytem (1310 m n.p.m). W parku występują cenne lasy mieszane, zwane buczyną karpacką. Najwyższe wzniesienia porasta bór świerkowy, zajmujący piętro regla górnego. Szczególną wartość dla krajobrazu i przyrody Gorców mają polany reglowe. Powstały w wyniku tradycyjnej gospodarki pasterskiej. Pozostałością dawnej kultury są drewniane szałasy reprezentujące regionalne budownictwo zagórzańskie i podhalańskie. Gorce są domem dla drapieżników takich jak wilk i ryś. Gniazdują tu puchacze oraz głuszce.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ apiech/