5 styczeń 2023

Nazwa Cipki znika z gminy Poronin

zdjęcie: Nazwa Cipki znika z gminy Poronin / fot. PAP
fot. PAP
Osiedle Cipki we wsi Suche w gminie Poronin od 1 stycznia formalnie zniknęło z map. Chociaż nazwa przysiółka nie ma nic wspólnego z wulgaryzmem, tylko starym góralskim nazwiskiem, została usunięta na wniosek mieszkańców którym doskwierali ciekawscy turyści i internauci, którzy niejednokrotnie wyśmiewali nazwę.
REKLAMA

Wójt gminy Poronin Anita Żegleń przyznała w rozmowie z PAP, że chociaż nazwa osiedla Cipki funkcjonowała tylko zwyczajowo, bo formalnie takiego adresu nie było, to stało się obiektem drwin, głównie za sprawą map internetowych.

„Mieszkańcy wystąpili do Urzędu Gminy z wnioskiem o usunięcie nazwy osiedla. Wcześniej ta historyczna nazwa, która wywodzi się od starego góralskiego nazwiska nikomu nie przeszkadzała, ale w ostatnim czasie za sprawą obecności tej nazwy na mapach Google, niektórzy internauci zaczęli drwić, a ciekawscy turyści przyjeżdżali chcąc odszukać tablicę z nazwą osiedla, której faktycznie nie ma i zrobić sobie zdjęcie” – wyjaśniła Żegleń.

Mieszkańcom wsi Suche zaczęła doskwierać historyczna nazwa osiedla i poczuli się niekomfortowo. Na ich wniosek władze gminy Poronin wszczęły stosowną procedurę - zwróciły się do ministra o formalne usunięcie nazwy. Nazwa Cipki została formalnie usunięta, a na to miejsce nie wprowadzono żadnej nowej nazwy, ponieważ Cipki nie stanowiły wprost osiedla czy ulicy.

„Wcześniej, przed epoką internetu, nikt na tą nazwę nie zwracał nawet uwagi, a teraz pojawił się rodzaj turystyki geograficznej. Zdarzały się niewybredne żarty, a to nie spodobało się naszym mieszkańcom” – doprecyzowała wójt Poronina.

Formalne wykreślenie nazwy osiedla Cipki z oficjalnego rejestru nie spowodowała jednak zniknięcia tej nazwy od 1 stycznia z map Google, dlatego władze gminy Poronin zapowiadają wystąpienie do firmy o usunięcie tej nazwy z map internetowych. W Wikipedii natomiast wyjaśniono: „Cipki – do 31 grudnia 2022 część wsi Suche w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin, w odległości 6 km od Zakopanego. Leżała na wysokości 769 m n.p.m, przy ujściu Porońca i Suchego Potoku do Białego Dunajca”.

Nazwy wielu podhalańskich osiedli wywodzą się od nazwisk ich dawnych właścicieli np. Galicówka od Galicy, Karpielówka od Karpiela czy Stachonie od Stachonia. (PAP)

autor: Szymon Bafia

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kraków
-6.8°C
wschód słońca: 07:04
zachód słońca: 16:43
Koronawirus
małopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Krakowie

kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Klub Pod Jaszczurami, Kraków, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Filharmonia Krakowska im. Karola...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Single Scena, Kraków, Świętego...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Teatr Cabaret, Kraków, Krakowska 5
wstęp biletowany